Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

W weekend sięgnij po książkę! Przygotowaliśmy dla Was kolejne książkowe propozycje

Facebook Twitter

Przyszedł kolejny jesienny weekend, więc czas na kolejne książki, które warto Wam polecić! Tym razem, o kolejne literackie propozycje poprosiliśmy Sylwię Górę, z biblioteki częstochowskiej.

Radio Jura: Co tym razem możemy polecić naszym czytelnikom oraz słuchaczom?

Tym razem chciałabym Państwu polecić trzy książki, które łączy przede wszystkim to, że zostały napisane przez kobiety!

„Czuły narrator”

Pierwsza z nich to póki co najnowsza książka naszej noblistki, czyli Olgi Tokarczuk. „Czuły narrator” to zbiór dwunastu esejów i wykładów. Przeczytamy tu zarówno nowe teksty pisane w pandemicznej rzeczywistości, jak i starsze rzeczy np. wykłady, które Tokarczuk wygłaszała na uniwersytetach czy publikowała wcześniej na łamach różnych czasopism. Oczywiście najlepiej znanym tekstem, który zamyka całość jest mowa noblowska pisarki wygłoszona z okazji otrzymania tego najważniejszego dla literatury odznaczenia. Stąd też oczywiście tytuł całego zbioru. Wszystkie te teksty łączy w jakiś sposób kategoria czułości, ale także uważności na drugiego człowieka, ale i każdą inną istotę. Te eseje to także pochwała literatury, która wciąż ma moc zmieniania. Być może nie świata, ale pojedynczego człowieka na pewno!

„Dewocje”

Drugim tytułem, po który wato sięgnąć są „Dewocje” Anny Ciarkowskiej. To opowieść bardzo pobożnej dziewczynki z polskiej wsi, która marzy o zostaniu ministrantką. Mamy tu liczne obrazy uniesień i modlitw głównej bohaterki, a jednocześnie jest to powieść trafnie pokazująca hipokryzję wiejskiej społeczności i jej opresyjność. Ciekawa jest forma książki – forma wyznania grzechów, spowiedzi. No i postaci, o których opowiada narratorka – pozbawione imion czy nazwisk, rozpoznawane przez funkcje, które pełnią – Matka, Ojciec, Brat, Sklepowa, Listonoszka, Proboszcz… Warto poznać tę opowieść!

„Polki na Montparnassie”

I na koniec książka najnowsza i najobszerniejsza – „Polki na Montparnassie”, czyli polskie artystki z kręgu École de Paris sportretowane przez Sylwię Zientek. Książka ma już trzeci dodruk. To pokazuje, że chcemy poznawać kobiety, które pomimo swojego talentu są obecnie wciąż niemal nieznane. Zientek przybliża nam postaci m.in. Anny Bilińskiej-Bohdanowicz, Anieli Pająkówny, Meli Muter, Alicji Halickiej czy Ireny Reno. Autorka pracuje na dokumentach i źródłach, ale szuka w swoich bohaterkach czegoś więcej – zastanawia się, co mogły myśleć i czuć w danym momencie, czego oczekiwały, co nimi kierowało, o czym marzyły.

–  Sylwię Górę o książkowe propozycje pytał Paweł Stępniewski.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 29 marca 2024