Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

W wakacje w Częstochowie starają się pomagać jerzykom, aby wróciły do nas za rok. Dla ptaków kończy się lato

Facebook Twitter

Rozpoczęły się pierwsze odloty do ciepłych krajów jerzyków, niezwykle pożytecznych miejskich ptaków. Oznacza to, że wakacje powoli się kończą. U nas nad tymi ptakami czuwa Stowarzyszenie Częstochowa Przyjazna Jerzykom.

W lipcu i sierpniu dokarmiają i młode ptaki, by te mogły przeżyć i znalazły dla siebie miejsce do zimowania. Przypomnijmy że na co dzień ptaki tego gatunku uwalniają nas w mieście np. od nadmiaru komarów:

Jacek Tomasz Suchomel: Chcą latać, chcą służyć i chcą później wrócić do naszego miasta.

Przemysław Uściński: Nasza grupa na Facebooku – Jerzyk w Dzielnicy Stradom, działamy już od dawna w całej Częstochowie i na tej grupie są wszystkie informacje. Również można znaleźć na Facebooku – Częstochowa przyjazna jerzykom. Teraz lipiec i sierpień to jest taki moment, kiedy bardzo nam zależy, żeby dobrze odkarmić te jerzyki, więc bardzo liczymy na darowiznę, na wpłaty od wszystkich przyjaciół przyrody, jerzyka.

Jacek Tomasz Suchomel: Można do nas przyjść i zobaczyć

– mówią Jacek Tomasz Suchomel i Przemysław Uściński z częstochowskiego stowarzyszenia. W mieście przybywa budowanych domków dla tych ptaków, a specjaliści przypominają, że jerzyki są chronione i ich gniazda nie mogą być niszczone:

Natalia Zapała: Jerzyki gniazdują głównie w miejskich budynkach. Swoje siedliska zakładają w szczelinach, otworach wentylacyjnych. Nadal zdarzają się przypadki niszczenia miejsc lęgowych w trakcie prac budowlanych lub przeprowadzanych termomodernizacjach. Przed przystąpieniem do wykonywania tych prac należy uzyskać zgodę Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska, by w wyniku prac nie ucierpiały zwierzęta

– informowała Natalia Zapała, rzecznik Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach. Przypomnijmy, że odchowane i zdrowe jerzyki nadchodzącą zimę spędzą na południu Afryki. Co roku wracają jednak do poprzednio założonych w mieście gniazd.

Zobacz także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 8 grudnia 2022