Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

W upały powinni uważać szczególnie starsi, radzi specjalista

Facebook Twitter

Ostatnie upalne dni sprawiły, że więcej wyjazdów mają zespoły ratownictwa medycznego. Karetki w Częstochowie wzywane są do zasłabnięć i udarów oraz przypadków niewydolności i odwodnienia. Pacjenci z takimi przypadłościami sami też zgłaszają się na miejski SOR.

Warto w gorące dni bardziej o siebie zadbać, szczególnie dotyczy to osób z chorobami krążenia:

Dr Adam Janas: Są najbardziej narażeni na przykre konsekwencje upałów. Przede wszystkim nawadniać się, spędzać najtrudniejszy czas między godziną 11:00 a 15:00 w zacienionym, dobrze wentylowanym pomieszczeniu, może być przy pomocy klimatyzacji, pamiętając o tym, żeby ta klimatyzacja była ustawiona 5 stopni poniżej temperatury na zewnątrz. Należy unikać aktywności fizycznej w okresie największych upałów, największego nasłonecznienia. Przez godz. 8:oo czy po godz. 19:00, to jak najbardziej spacer będzie wskazany.

– radzi kardiolog dr Adam Janas.

Pamiętajcie dużo wody i lekkie posiłki, do tego zadbajmy o wentylację pomieszczeń.

Podczas wysokich temperatur, organizm uruchamia naturalne mechanizmy obrony przed odwodnieniem. Dlatego zaczyna gromadzić wodę pod skórą, czego wynikiem są obrzęki

– dodaje specjalista. Dłuższe przebywanie na słońcu może być bardzo niebezpieczne:

Dr Adam Janas: Dużym niebezpieczeństwem w trakcie upalnej pogody jest udar cieplny. Jego pierwszymi symptomami jest znaczny spadek ciśnienia tętniczego, osłabienie, senność, wymioty, nudności, bóle głowy. Przy wystąpieniu takich objawów należy jak najszybciej zejść ze słońca, nawadniać się oraz wziąć chłodną, ale nie zimną kąpiel. Kawa nie jest przeciwskazana w trakcie upałów, wszystko z umiarem, 2-3 kawy dziennie polepszą nasze samopoczucie, więcej i mocniejsze kawy mogą powodować odwodnienie.

Ciepło powoduje również rozszerzanie się żył, a to spowalnia krążenie. Jak przypomina dr Adam Janas, negatywnie na krążenie działa brak ruchu. Dlatego wyjdźmy z domu wcześnie rano lub wieczorem, gdy pozwala na to temperatura.

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do Radia Jura TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 2 czerwca 2023