Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

W szpitalach Powiatowych na Śląsku trwa akcja „Czarna Polska Jesień”

Facebook Twitter

„Czarna polska jesień” – to hasło przewodnie akcji, w której szpitale powiatowe zrzeszone w Związku Szpitali Powiatowych Województwa Śląskiego po raz kolejny zwracają uwagę na krytyczną sytuację finansową placówek.

Czarne plakaty pojawiły się na drzwiach szpitali. Wyklejono też na czarno okna. Lecznice apelują o podpisanie petycji do Ministra Zdrowia, o czym mówił na Bartłomiej Wnuk rzecznik prasowy Związku Szpitali Powiatowych Województwa Śląskiego:

Bartłomiej Wnuk: We wszystkich szpitalach związkowych, a obecnie związek zrzesza 23 placówki z terenu województwa śląskiego, zawisły czarne plakaty z napisem „Czarna Polska Jesień”. My jako Związek Szpitali Powiatowych województwa śląskiego już od lata zwracamy uwagę na to, że podwyżki płac dla pracowników ochrony zdrowia dobijają szpitale powiatowe, ponieważ wyceny świadczeń , które zaproponowało w żaden sposób nie rekompensują tych podwyżek.

To nie jest protest, to akcja informacyjna. Lekarze i pielęgniarki nie odejdą od szpitalnych łóżek.

– zapewnia Bartłomiej Wnuk.

Fot. szpitalepowiatowe.pl

Czarne plakaty zobaczycie m.in. w Miejskim Szpitalu Zespolonym w Częstochowie, a także w Samodzielnym Publicznym Zespole Opieki Zdrowotnej w Lublińcu. Straty finansowe tej lecznicy w tym roku przekroczyły już 9 mln zł, a zobowiązania cały czas rosną. Marek Augustyn, Dyrektor SPZOZ Lubliniec, mówi, że szpital nie jest w stanie ich na bieżąco regulować, tym bardziej, że 100% jego przychodów wystarcza jedynie na wynagrodzenia da pracowników:

Marek Augustyn: Jeśli chodzi o sytuację finansową naszego szpitala, jest ona bardzo trudna, ponieważ w tej chwili poziom zobowiązać znacząco przekracza poziom przychodów. Dodatkowo należy wspomnieć, że wprowadzone ostatnio zmiany przepisów, a w szczególności te dotyczące wzrostu wynagrodzeń oraz inflacja, wzrost kosztów doprowadziły do gwałtownego wzrostu zadłużenia nie tylko naszego szpitala, ale także wielu szpitali powiatowych.

Szpitale powiatowe mierzą się z bardzo trudną sytuacją. Nie mają praktycznie możliwości, aby poradzić sobie z kryzysem w obliczu tego, jak funkcjonuje system ochrony zdrowia w Polsce:

Marek Augustyn: Dodatkowo, wszystkie te skutki inflacji, bardzo trudnej sytuacji gospodarczej w bardzo znaczący sposób wpływa na naszą kondycję. Jak możemy sobie poradzić z kryzysem? Na jakie kompromisy musimy sobie pozwolić, żeby nie osłabić poziomu obsługi naszych pacjentów? A to jest dla nas rzecz priorytetowa. Tak naprawdę, bez interwencji państwa poradzenie sobie z kryzysem tej skali będzie dla nas niezwykle trudne.

Petycję można podpisać na szpitalepowiatowe.pl

W tym temacie informowaliśmy też TUTAJ

Zobacz także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 22 maja 2024