Radio Jura Home

Gramy dla Was od 10 lat • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

W Szkole Podstawowej nr 42 powstało studio nagrań

Facebook Twitter

Pomysł stworzenia szkolnego studia narodził się, kiedy w placówce realizowano projekt Erasmus, a z jego środków zakupiono m.in. instrumenty czy nagłośnienie. Pierwszą produkcją jest świąteczna płyta z udziałem uczniów szkoły.

Byliśmy w podstawówce przy Al. Armii Krajowej, nowe studio pokazał nam dyrektor szkoły. Co znajduje się w pierwszym pomieszczeniu?

Radio Jura: Zawitaliśmy do pierwszego pomieszczenia. Panie Dyrektorze co tutaj się znajduje?

Jest to tzw. liveroom. Uczymy się tego wszystkiego. Widzieliśmy mniej więcej jak powinno wyglądać studio, ale przyznam też, że konsultowaliśmy to z osobami, które mają troszkę większe pojęcie o tym. Powiedziała nam właśnie, że muszą być takie dwa pomieszczenia – jedno właśnie,w  którym są realizowane nagrania, w którym prezentują się artyści, natomiast drugie pomieszczenie zwane reżyserką, gdzie potrzebny jest ten sprzęt. W tej chwili znajdujemy się właśnie w liveroomie. Są tutaj zainstalowane mikrofony, mamy jeden mikrofon pojemnościowy i kilka mikrofonów tzw. dynamicznych, są też mikrofony do instrumentów. W tej chwili dysponujemy gitarą akustyczną, która już od wielu lat jest w szkole, mamy też gitarę elektryczną i gitarę basową, jest też perkusja – na razie elektroniczna, ponieważ jest tańsza i łatwiejsza też do ćwiczeń. Może tutaj nauczyciele muzyki by się pewnie oburzali, bo należałoby zacząć od instrumentu akustycznego, ale ten jest tańszy i cichszy po prostu. Można go wypożyczyć do bloku uczniowi, który może sobie ćwiczyć bez przeszkadzania sąsiadom, dlatego na razie zdecydowaliśmy się na ten instrument.

W tym studio, tak jak powiedziałem, w wyposażeniu – nie jest to jakoś bardzo wyszukane, na pewno jest to bardzo podstawowe wyposażenie, ale myśle, że na potrzeby szkolne i do realizacji szkolnych projektów w zupełności wystarczy. Tym bardziej, że można realizować nie tylko projekty dźwiękowe, ale również projekty wideo, obróbka filmów też wchodzi w grę, także można powiedzieć, że jest to takie studio uniwersalne, nie tylko studio nagrań, można powiedzieć studio audio-wideo.

Radio Jura: I to jest właśnie efekt Waszej pracy, którą przelaliście na płytę.

Tak, zdecydowaliśmy się pomimo pandemii na nagranie tej płyty. Chcieliśmy, żeby to była taka iskierka w tych trudnych, ponurych czasach, oczywiście z zachowaniem bezpieczeństwa, w odpowiednich grupach, z wietrzeniem, za zgodą rodziców, w małym gronie, bo nie było tutaj chóru żadnego, były to solowe występy plus słuchowisko, w którym wzięło udział sześcioro aktorów. Zrealizowaliśmy słuchowisko i osiem kolęd.

Jak powstawało studio nagrań?

To trwało etapami. Pierwszym było przygotowanie tego pomieszczenia, zaadaptowanie po mieszkaniu służbowym. Kiedyś było tutaj mieszkanie służbowe. Już od jakiegoś czasu nie jest ono używane, więc zmieniliśmy troszkę aranżację tutaj, odpowiednio do nowych potrzeb. To był pierwszy etap. Pierwszy etap przy okazji remontu sali gimnastycznej. Firma budowlana zrobiła to grzecznościowo, tutaj ukłon w stronę tej firmy i mamy dzięki temu to główne pomieszczenie. Później, kiedy przymierzaliśmy się do drugiego etapu realizacji w zasadzie najpierw myśleliśmy tylko o instrumentach i pomieszczeniu do prób, ale kiedy zbliżał się  koniec projektu i uznaliśmy, że mamy jeszcze fundusze, którymi możemy zrealizować pewną dalszą część tego projektu, postanowiliśmy właśnie zmienić, nie tylko mając salę do prób, bo właściwie ten liveroom będzie służył też do prób, ale mamy właśnie w tej chwili to pomieszczenie podzielone i reżyserkę, i typowe studio.

– tłumaczył Jacek Włodyka – dyrektor „podstawówki” nr 42 w Częstochowie. Dodajmy, że Wydział Edukacji Urzędu Miasta sfinansował budowę ściany akustycznej.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj