Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

W środę (21.10) rolnicy z naszego regionu ponownie zaprotestują przeciwko „piątce Kaczyńskiego”

Facebook Twitter

Według naszych informacji ma to być akcja, którą mieszkańcy zapamiętają na długo. Jutro ruch drogowy w Częstochowie, a także na obrzeżach miasta może być utrudniony.

fot. jarmoluk / pixabay.com

Rolnicy będą blokowali ulice od godz. 10:00. Blokady mają być równocześnie w różnych miejscach m.in. w powiecie kłobuckim, częstochowskim czy lublinieckim:

Protestujemy, ponieważ sprzeciwiamy się wprowadzeniu tzw. „Piątki dla zwierząt”. Pod pretekstem ochrony zwierząt próbuje się wprowadzić zakazy, które mocno uderzą w polską gospodarkę. Nie sposób zmienić ot tak poglądy i upodobania milionów ludzi na świecie. Zakaz hodowli zwierząt futerkowych oraz ograniczenie uboju rytualnego przyczyni się do upadku polskich gospodarstw, firm a skorzystają na tym oczywiście inne państwa. Dodatkowo ogrom kontrowersji budzi powołanie organizacji, które mogłyby ot tak wejść na teren gospodarstwa i odebrać właścicielom rzekomo nieprawidłowo przetrzymywane zwierzęta. 

Regionalny protest jest elementem ogólnopolskiego strajku organizowanego przez Agrounię:

Rolnicy wsiądą do swoich ciągników. Przejazd konwoju zaczynamy w tę środę od godziny 8, począwszy od miejscowości Waleńczów. Następnie planujemy przemieścić się w stronę Kłobucka i Częstochowy. Szacujemy, że w strajkach będą brali udział mieszkańcy kilku powiatów. Organizujemy się spontanicznie i działamy szybko, tak jak nasz rząd, przepychający po nocach ustawy. 

Co rolnicy chcą osiągnąć akcją protestacyjną?

Chcemy pokazać naszą wspólną siłę. To czas, by rolnicy zjednoczyli się i wystąpili przeciwko coraz to gorszym pomysłom polskiego rządu. Jak można wprowadzać teraz ustawę, która jeszcze bardziej pogłębi kryzys, w jakim się znajdujemy. Wprowadzenie Piątki Kaczyńskiego wpłynie na całą branżę rolno-spożywczą, w tym także na nasze przedsiębiorstwo handlowe. Jak cierpi rolnik, cierpimy i my. Wszystkie elementy są ze sobą ściśle powiązane. Zabranie jednego spowoduje problemy w drugim. 

Jakie straty wg. rolników może generować wprowadzenie piątki Kaczyńskiego?

Bezpośrednim skutkiem wprowadzenia ustawy może być podwyżka cen żywności. Natomiast rolnicy cały czas mają problem z uzyskaniem dobrych cen za towary. Po prostu przestaje się opłacać być rolnikiem czy hodowcą. Dziś walczymy o szacunek, szacunek dla polskiej wsi. Nie pozwolimy, by wprowadzano ustawę bez naszej zgody, zamykano biznesy i pozbawiano nas miejsc pracy. Odszkodowanie dla rolników – kto je pokryje? My jako podatnicy. Taki paradoks.

– mówił Kamil Kłudka z Agrospecu, współorganizator protestów rolników.

 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 29 lutego 2024