Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

W sobotę (17.12) polecamy czwartą Świąteczna Zbiórkę Krwi

Facebook Twitter

Częstochowski Legion – Klub Honorowych Dawców Krwi organizuje czwartą Świąteczna Zbiórkę Krwi. Namawia do pomagania i oddawania krwi zawsze przy okazji większych wydarzeń i świąt.

fot. Michelle Gordon/ Pixabay

Akcja odbędzie się w oddziale terenowym Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa przy ul. Kopernika 38 w sobotę 17 grudnia.

Piotr Gajda: Jest to zbiórka krwi, która zachęca do tego, żeby oddać krew, a przy okazji otrzymać pewien prezent. Wiadomo, że Święta to czas, który nieodzownie kojarzy się z prezentami, więc my takie prezenty dla krwiodawców mamy przygotowane, a samo oddanie krwi myślę, że jest najlepszym prezentem, jaki można podarować, bo to zdrowie i życie drugiego człowieka. Możemy zdradzić, że na pewno będzie coś słodkiego dla każdego krwiodawcy. Na pewno będzie miła atmosfera i będzie też kącik edukacyjny, natomiast po raz kolejny pojawi się możliwość odebrania za oddaną krew vouchera na tatuaż, skakanie na trampolinach, usługę barberską, trochę tych różnych dodatków będzie

– zachęca do przyłączenia się Piotr Gajda z Częstochowskiego Legionu. Podczas Świątecznej zbiórki krwi będzie można zapoznać się dokładniej z tematyką honorowego krwiodawstwa:

Piotr Gajda: W takim kąciku możemy opowiedzieć o oddawaniu krwi, możemy powiedzieć, kto może oddawać krew, kiedy, jaką krew się oddaje, przede wszystkim ile krwi można oddać, także na wszystkie te pytania można znaleźć odpowiedź na miejscu, ale też będziemy informować o tym, jakie są mity w krwiodawstwie i przede wszystkim dementować je. W takim kąciku będziemy też informować o tym, czym zajmuje się nasze stowarzyszenie. Oprócz tego, że zrzeszamy krwiodawców, co mogą oni osiągnąć w naszym stowarzyszeniu działając na rzecz krwiodawców oraz informacje o odznaczeniach, jakie wydajemy jako Klub Honorowych Dawców Krwi.

Aby oddać krew, należy spełnić pewne warunki, przede wszystkim należy być zdrowym. Wątpliwości rozwieje lekarz dyżurujący w punkcie pobrań:

Piotr Gajda: Przede wszystkim trzeba być osobą pełnoletnią i waga musi wynosić minimum 50 kg. W organizmie człowieka jest od 5-6 litrów krwi, a jednorazowo oddajemy 450 mm, także jest to niecałe 10% krwi w organizmie. Jest to ubytek krwi, który w żaden negatywny sposób nie wpłynie na prace naszego organizmu. Do oddania krwi trzeba się przygotować. Przede wszystkim trzeba sobie odpowiedzieć na jedno zasadnicze pytanie, czy czuję się zdrowy. Jeżeli tak, jeżeli czuję się zdrową osobą, nie dolega mi nic, nie mam żadnych przewlekłych chorób, przeziębień, to już w pewien sposób jestem zakwalifikowany do tego, żeby przejść do punktu krwiodawstwa i spróbować oddać krew.

Oddajmy krew na święta

– zaprasza Piotr Gajda z Częstochowskiego Legionu – Klubu Honorowych Dawców Krwi.

Zobacz także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 30 marca 2023