Przejdź do menu głównego Przejdź do treści

REKLAMA

W Ratuszu uczczono Dzień Rodzicielstwa Zastępczego

Miasto podziękowało rodzicom zastępczym za dotychczasową pracę na rzecz małych częstochowian. Okazją było uroczyste spotkanie zorganizowane w Ratuszu przez Stowarzyszenie „Dla Rodziny” we współpracy z miejskim Wydziałem Polityki Społecznej.

fot. czestochowa.pl

Szacowany czas czytania: 02:37

Dzień Rodzicielstwa Zastępczego. Wręczono podziękowania

Lidia Zeller: Ważne wydarzenie, jak co roku, Dzień Rodzicielstwa Zastępczego. To jest takie świętowanie, ale to świętowanie w rodzinach zastępczych, owszem, to są kwiaty, to są życzenia, podziękowania, ale tak na co dzień, bardzo byśmy chcieli podziękować wszystkim tym rodzinom, które są z nami, od których się bardzo dużo uczymy, a na pewno uczymy się pokory i wyrozumiałości. Zanim podejmie się taką ostateczną decyzję o tym, że się chce być rodzicem zastępczym albo że się nie chce nim być. Warto posłuchać, co o tym mówią specjaliści, a myślę, że nasza kadra specjalistów i pan pedagog i psycholodzy robią doskonałą pracę.

– powiedziała nam prezes Stowarzyszenia Dla Rodziny – Lidia Zeller. Rodziny zastępcze otrzymały podziękowania i wyróżnienia. Samorządy pilnie potrzebują kolejnych rodziców zawodowych i domów dla dzieci, tak jest też w Częstochowie. Działa na tym polu Częstochowskie Centrum Wsparcia Rodziny, MOPS, psychologowie, grono pedagogów i asystentów rodzin.

Lidia Zeller: Mam nadzieję, że rodziny czują, że są naszymi partnerami, że nie jesteśmy osobami, które są nastawione na jakąkolwiek kontrolę, tylko właśnie na wsparcie. Bo to my potrzebujemy bardzo rodzin. I to partnerstwo myślę, że skutkuje tym, że w momencie, kiedy jest szkolenie i przychodzą rodziny, które opowiadają o swoim rodzicielstwie, to nie odstraszają, ale zachęcają. Szukamy rodziny adopcyjnej i widzimy to szczęście dziecka. Powiem państwu, że może to tak jak truizm zabrzmi, ale nie ma niczego wspanialszego.

30 maja został ustanowiony Dniem Rodzicielstwa Zastępczego przez Sejm w 2006 roku. Miejskie instytucje zachęcają wszelkimi sposobami. Przypominają też, że przyszli rodzice przechodzą wcześniej odpowiednie szkolenie.

Lidia Zeller: Kandydaci dowiadują się, czym tak naprawdę jest rodzicielstwo zastępcze. Tutaj też są obalane mity, że nie wystarczy tylko dobre serce, że to jest normalne życie, tak jak życie każdego z nas. Trzeba mieć to coś w sobie – na pewno. Dużo tolerancji, empatii i zrozumienia tego małego człowieka, który jak przekroczy próg naszego domu, to od razu nie będzie bardzo szczęśliwym, uśmiechniętym dzieckiem, bo musi pokonać tę barierę nieznanego, do którego właśnie trafia.

– dodaje Lidia Zeller, prezes Stowarzyszenia na rzecz pomocy dziecku i rodzinie ,,Dla Rodziny”.

Obecnie w Częstochowie działa 229 form rodzinnej pieczy zastępczej, w których przebywa 341 dzieci. W mieście jest 155 rodzin zastępczych spokrewnionych, w których przebywa 193 dzieci, 546 rodzin zastępczych niezawodowych, w których przebywa 66 dzieci oraz 13 rodzin zastępczych zawodowych, w których przebywa 43 dzieci (wśród tych rodzin jest jedna specjalistyczna – przebywa w niej 3 dzieci), a także 5 rodzinnych domów dziecka, w których jest 39 dzieci. Na terenie miasta funkcjonuje 10 placówek opiekuńczo-wychowawczych, w tym 9 typu socjalizacyjnego i jedna typu rodzinnego. Aktualnie w placówkach typu socjalizacyjnego przebywa 121 dzieci.

Czytaj także:

REKLAMA