Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

W poniedziałek ruszyła rekrutacja do szkół średnich

Facebook Twitter

Od poniedziałku 16 maja ósmoklasiści mogą już dokonywać wyboru wymarzonej szkoły. W Częstochowie ruszyła elektroniczna rekrutacja do szkół średnich.

fot. Pixabay

Wydział Edukacji Urzędu Miasta szacuje, że do systemu zaloguje się ok. 4 tysięcy osób, także spoza miasta:

Rafał Piotrowski: Już dzisiaj 8-klasiści mogą wchodzić na stronę slaskie.edu.com.pl i tam zobaczyć sobie ofertę, którą przygotowały wszystkie szkoły w Częstochowie, szkoły publiczne, niepubliczne. Od 16 maja mogą rozpoczynać logowanie się i wybieranie swojej szkoły wybranej, do której mogą aplikować. Nabór, który przygotowywaliśmy, przygotowaliśmy przez pryzmat tego i następnego roku, gdzie są zwiększone roczniki

– wyjaśnia Rafał Piotrowski – naczelnik Wydziału Edukacji w Częstochowie. W sumie w placówkach podległych miastu dla uczniów przygotowanych jest po 1560 miejsc w liceach ogólnokształcących i technikach oraz 540 w szkołach branżowych. Najbliższy rocznik w szkołach średnich będzie szczególnie liczny:

Rafał Piotrowski: Nasz nabór był opracowany w oparciu o najbliższe trzy lata, czyli te dwa wyższe roczniki i ten trzeci, który będzie bardzo słabym rocznikiem – obecnych 6-klasistów. Chcieliśmy tak poukładać, jeżeli chodzi o liczebność w szkołach ponadpodstawowych. Dodatkowym problemem są dzieci z Ukrainy i nie wiemy do końca jak mamy bazować, jeśli chodzi o tę liczbę dzieci, która nie wiemy czy wrócą, czy zostaną, czy będą się dalej edukować. Oferta, którą przygotowywaliśmy już jesienią nie brała pod uwagę dzieci z Ukrainy, natomiast mamy oszacowane możliwości, że przyjmiemy każde dziecko.

W związku z napływem uchodźców miasto nie planuje stworzyć oddziałów w szkołach średnich tylko dla młodzieży ukraińskiej.

Rafał Piotrowski: Nie będziemy tworzyli specjalnych oddziałów, chyba że byłyby to, tak jak w tym roku szkolnym, oddziały przygotowawcze, natomiast idea oddziałów przygotowawczych polega na tym, że oni w ciągu kilku miesięcy pewne umiejętności nabędą i będą mogli normalnie funkcjonować w systemie edukacji polskiej, czyli szacujemy, że po skończonej edukacji w oddziałach przygotowawczych kilkumiesięcznych powinni mieć możliwość rekrutowania się do oddziałów ogólnodostępnych.

Ważne, żeby wybierać szkołę na miarę swoich możliwości

– dodaje naczelnik Wydziału Edukacji – Rafał Piotrowski.

Rafał Piotrowski: Dobrze by było, żeby teraz rodzice z młodzieżą, z doradcami zawodowymi, z wychowawcami właściwie pomogły młodemu człowiekowi wybrać. Im lepiej on sobie wybierze ze względu na swoje możliwości. Nie mówię tutaj, że liceum jest dobre albo liceum jest złe. Należy doszacować możliwości, bo jednak młodzież jak przychodzi do szkoły ponadpodstawowej, ma duży stres, jest to dla nich duże wyzwanie.

Wyniki naboru w szkołach średnich będą znane w połowie lipca.

Najważniejsze terminy związane z rekrutacją (według informacji Ministerstwa Edukacji i Nauki): SLASKIE.EDU.COM.PL

 

Zobacz także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 24 lipca 2024