Radio Jura Home

Gramy dla Was od 10 lat • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

W ostatnim dniu spisu GUS apeluje, by spełnić obowiązek

Facebook Twitter

Śląska gmina Mierzęcice na podium w Narodowym Spisie Powszechnym. Tam prawie 100% mieszkańców wypełniło ten obowiązek. Na drugim końcu, wśród gmin ze Śląska, gdzie jeszcze spora grupa osób nie wzięła udziału w spisie m.in. Kuźnia Raciborska.

fot. spis.gov.pl/

W sumie w naszym województwie spisało się 95% gospodarstw. A czasu coraz mniej, bo do północy można skontaktować się z rachmistrzami. Zachęca do tego Grażyna Witkowska, zastępca dyrektora Głównego Urzędu Statystycznego w Katowicach:

Czekaliśmy na Państwa przez całe pół roku i teraz w ostatnich godzinach pracy, w naszych urzędach statystycznych, w urzędach miast i gmin. Bardzo się cieszymy, że przychodzicie Państwo do nas i dzwonicie. Natomiast jest tego tak duża rzesza i tak duża liczba telefonów, że nie zawsze udaje nam się spełnić te wszystkie oczekiwania i czasami zdarzają się nerwowe sytuacje, za co bardzo przepraszamy. Ciągle powtarzam, że najlepszą metodą jest spisanie się przez internet. Bardzo gorąco zachęcam tych, którzy być może nie mają takiej możliwości, nie potrafią, aby zwrócili się o taką pomoc do swoich najbliższych.

Kontakt z infolinią spisową może być utrudniony:

Zapewniamy wszystkich tych, którzy nagrają się i zostawią swój numer telefonu na infolinii, że będziemy oddzwaniać. Nawet jeśli to oddzwanianie nie będzie w dniu dzisiejszym, to będzie ono w pierwszych dniach października, bo mieliście Państwo dzisiaj z nami kontakt, jest chęć do spisania się, więc traktujemy to jako wykonanie obowiązku spisowego, ale żeby go dopełnić musi się to odbyć już po ostatnim dniu września.

Udział w spisie jest obowiązkowy! Za niespisanie się grozi kara finansowa, do 5 tysięcy złotych. Rachmistrzowie w wielu urzędach w regionie dyżurować dziś będą do późna.

Przypominamy, że spisać się można:

Osoby, które nie spisały się jeszcze w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021 mogą skorzystać z pomocy rachmistrza spisowego, który pełni dyżury w wodzisławskim Urzędzie Miasta.
Zachęcamy wszystkich, którzy się jeszcze nie spisali do wybrania dla siebie dogodnego sposobu na wywiązanie się z obowiązku spisowego. Rachmistrzowie spisowi dzwonią z numerów: 22 828 88 88 lub 22 279 99 99. Prosimy o odbieranie połączeń i udzielanie odpowiedzi zgodnych ze stanem faktycznym na dzień 31 marca 2021 r. Każda odpowiedź jest ważna.

 

Zobacz także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj