Radio Jura Home

Gramy dla Was od 10 lat • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

W Ośrodku przy ul. Słowackiego upamiętniono częstochowskiego uczestnika III Powstania Śląskiego

Facebook Twitter

Dzieci i młodzież ze specjalnego Ośrodka Szkolno- Wychowawczego nr 5 w Częstochowie uczciły pamięć powstańca śląskiego. Oprócz przypomnienia sylwetki rodowitego częstochowianina Ignacego Ziętala, posadzono też Dąb Pamięci.

To wszystko w setną rocznicę III powstania śląskiego. Pomysłodawcą i inicjatorem tego wydarzenia był częstochowski magistrat:

P.S.: Warto zaznaczyć, że wśród najmłodszych uczniów pamięć historyczna, którą rozpowszechniacie, jest ważna. Dzisiaj wyjątkowe wydarzenie u Państwa.

Dzieci przez cały maj przygotowywały się do tego wydarzenia. Dzieciom przekazujemy wiedzę indywidualnie, w zależności od ich możliwości. Młodsze dzieci brały udział w konkursach plastycznych, muzycznych. Chodziło o kultywowanie regionu. Natomiast starsze dzieci brały udział w zajęciach, konkursach dotyczących wiedzy o Powstaniu Śląskim. Dzieci nauczyły się tańczyć Trojaka

– mówi w rozmowie z Pawłem Stępniewskim Katarzyna Dziuba wychowawca w Specjalnym Ośrodku Wychowawczym nr 5 w Częstochowie.

W wydarzeniu, przy ul. Słowackiego uczestniczył także wyjątkowy gość:

Marek Ziętał – jestem wnukiem kuzyna Ignacego Ziętala, razem uczestniczyli w Powstaniu Śląskim.

P.S.: Dla Pana to pewnie wyjątkowo wydarzenie, uczestniczyć w każdych obchodach, które dotyczą tego niezwykłego jubileuszu, który w tym roku w Polsce obchodzimy.

Tak, na pewno dla każdego byłoby to szczególną, radosną, wzniosłą uroczystością.

P.S.: Jak Pan pielęgnuje tę pamięć o rodzinie, historycznych wydarzeniach na co dzień?

Jeżeli tylko taka możliwość jest jest i kogoś to interesuje, to staram się dzielić tą historią, opowiadam o tych rzeczach, które zdążył mi przekazać mój ojciec

– dodaje Marek Ziętal.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 23 lipca 2021