W niedzielę (27.10.) przechodzimy na czas zimowy. Pośpimy o godzinę dłużej
W ostatnią niedzielę października (27.10.) przestawiamy zegary na czas zimowy. Wskazówki cofniemy w nocy z godz. 3.00 na 2.00. Wprawdzie pośpimy dłużej, ale trzeba pamiętać, że takie zmiany mają wpływ na nasz organizm.

Szacowany czas czytania: 02:06
Przechodzimy na czas zimowy
W całej Unii Europejskiej do czasu zimowego wraca się w ostatnią niedzielę października, a na czas letni przechodzi się w ostatnią niedzielę marca. Mówi o tym obowiązująca bezterminowo dyrektywa UE ze stycznia 2001r.:
Począwszy od 2002r. okres czasu letniego kończy się w każdym państwie członkowskim o godz. 1.00 czasu uniwersalnego (GMT), w ostatnią niedzielę października.
W Polsce zmianę czasu reguluje rozporządzenie prezesa Rady Ministrów. Kolejne takie rozporządzenie rząd wydał na początku listopada 2016 roku. Przedłuża ono stosowanie czasu letniego i zimowego do 2021 roku.
W niedzielę (27.10.) przesuwamy wskazówki zegara z godziny 3.00 na godzinę 2.00.

Jaki to ma wpływ na nasze zdrowie?
Zmiana czasu z letniego na zimowy jest łatwiejsza od zmiany czasu, która następuje wiosną. Jednak każde przestawienie czasu wpływa na nasz wewnętrzny zegar biologiczny. Istnieje coś takiego jak „geny zegarowe”. Kodują one białka według rytmicznych wzorców dobowych. Ma to wpływ na sygnały biochemiczne w naszym organizmie, od których zależy aktywność serca, ciśnienie, poziom hormonów, metabolizm, tlen oraz nasza temperatura.
Zaburzenie naszej codziennej rutyny ma wpływ na działanie mechanizmów, do których przyzwyczajony jest organizm. Te zmiany mogą wywoływać stres, problemy z metabolizmem, problemy ze snem oraz zaburzenia koncentracji:
Reakcje naszego organizmu na zmiany rytmu dobowego wpływają na większą podatność na otyłość, zwiększają ryzyko zawału serca, czy depresji.

Każdy ma swój zegar biologiczny
Wśród nas są ludzie w typach „sowy”, są też „skowronki”, dlatego możemy różnie odczuwać zmianę czasu. Każdy z nas ma też inne przyzwyczajenia i codzienny rytm, który może zostać zaburzony również przez inne czynniki. Dlatego warto dbać o swoje zdrowie również w kontekście pewnej zdrowej rutyny. Nie fundować sobie częstych „nocnych posiadówek”, które w późniejszym czasie negatywnie wpłyną na funkcjonowanie naszego organizmu.
Co zrobić, aby łagodniej przejść zmianę czasu?
Najlepiej dzień po zmianie czasu nie planujmy nic ważnego. Zafundujmy sobie czas na regenerację, spokojny spacer. Kierujmy się potrzebami własnego organizmu, nie kierujmy się zegarem, kładźmy się spać i wstawajmy o tej godzinie, o której podpowiada nam nasz zegar biologiczny.
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do Radia Jura TUTAJ!