Radio Jura Home

Gramy dla Was od 10 lat • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

W Kościelcu mierzyli nadmierny hałas dokuczający mieszkańcom w rejonie A1. Kiedy wyniki?

Facebook Twitter

Specjaliści mierzyli poziom hałasu na drogach w Kościelcu. Na wniosek mieszkańców Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska sprawdzał decybele jakie generuje ruch autostradowy na A1.

Wzmożony ruch na naszych drogach zaczyna być coraz bardziej uciążliwy, stąd apele o pomiary od mieszkańców

– przyznaje wójt gminy Rędziny.

Paweł Militowski: To były apele o to, by odpowiednia instytucja zrobiła te pomiary, żeby były wiarygodne. Ma to się przyczynić do tego, by powstała obwodnica dla miejscowości Kościelec. Te pomiary hałasu były prowadzone przez WIOŚ, a wyniki mam nadzieję, że poznamy dość szybko. Ten hałas jest uciążliwy przez ilość samochodów do wjazdu na autostradę. Zaznaczam, że mamy węzeł u nas, z tego się cieszymy, bo to szansa na rozwój, ale też musimy walczyć o bezpieczeństwo na naszym terenie.

Jak mówi wójt Paweł Militowski, dwa lata temu, gdy autostrada A1 była jeszcze w fazie budowy WIOŚ przeprowadził podobne badania, już wtedy wyniki badań akustycznych wskazały przekroczenie standardów.

Paweł Militowski: Bezpieczeństwo i zdrowie wiąże się także z hałasem, spaliny też niczemu dobremu nie służą… Trzeba pomyśleć o tym, by powstały obwodnice, by mieszkańcom żyło się bezpiecznie. Właśnie te pomiary hałasu są prowadzone na drodze, która jest drogą łączącą DK91, która jest alternatywą dla autostrady. Niedawne badania wskazują, że ilość samochodów, jakie jeżdżą na terenie gminy, właśnie tą drogą krajową, to ponad 14 tysięcy pojazdów.

Wójt Rędzin Paweł Militowski w studio Radia JURA

Tymczasem wciąż Rędziny walczą o to, aby znaleźć się na liście podstawowej w programie budowy 100 obwodnic. Trafiły tylko na rezerwową listę oczekujących gmin. Posłuchaj:

Gmina nieprzerwanie walczy o obwodnicę, co pozwoli poradzić sobie z nadmiernym ruchem, zmniejszy hałas i poprawi bezpieczeństwo mieszkańców, zarówno w Kościelcu jak i w centrum Rędzin.

fot.redziny.pl

 

Zobacz także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj