Radio Jura Home

Gramy dla Was od 10 lat • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

W jesiennej fali wraca kwestia opieki na dziećmi. ZUS wyjaśnia kiedy po zasiłek

Facebook Twitter

Jesienią wraca temat świadczeń dla rodziców w razie zamknięcia szkoły z powodu pandemii. Nawet gdy pojawiają się pojedyncze zakażenia, klasa a tym samym nasze dziecko zostaje poddane kwarantannie lub izolacji.

Niestety przypadków zachorowań przybywa, dlatego ZUS przypomina, że rodzice mogą skorzystać wtedy z zasiłku opiekuńczego. Na jakich warunkach i dla kogo?

Osoba, która jest objęta ubezpieczeniem chorobowym, ma prawo do zasiłku w razie konieczności opieki nad chorym dzieckiem, gdy zostało ono poddane izolacji lub kwarantannie. Z zasiłku opiekuńczego może również skorzystać rodzic, który musi zaopiekować się zdrowym dzieckiem w wieku do 8 lat z powodu niespodziewanego zamknięcia placówki, do której uczęszcza. Liczba dni, za który przysługuje zasiłek, zależy od wieku i niepełnosprawności dziecka.

Jak mówi rzeczniczka ZUSu w regionie – Beata Kopczyńska, coraz więcej osób decyduje się na zasiłek chorobowy, gdy dzieci przebywają w kwarantannie w związku z przypadkami covidu w szkołach. Za taki czas opieki nad nieletnimi w domu płaci Zakład Ubezpieczeń Społecznych:

Konieczność izolacji lub kwarantanny dziecka jest traktowana jak choroba dziecka, zatem zasiłek opiekuńczy w razie konieczności izolacji lub kwarantanny przysługuje w takim samym wymiarze jak w przypadku opieki nad chorym dzieckiem. W przypadku nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły łączny okres wypłaty zasiłku opiekuńczego z powodu opieki nad dzieckiem nie może przekroczyć 60 dni w roku kalendarzowym.

ZUS w sytuacji ubiegania się o zasiłek w związku z opieką nad dzieckiem, służy informacją poprzez infolinię i strony internetowe. Tam znajdziemy też szczegółowe dane dotyczące limitów dni i warunków opieki nad dzieckiem, również w trakcie pandemii. Informowała nas Beata Kopczyńska, rzecznik ZUSu w regionie.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj