Radio Jura Home

Gramy dla Was od 10 lat • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

W jakich warunkach najlepiej sprawdza się kurtka puchowa?

Facebook Twitter

Kurtki puchowe to jeden z bardziej popularnych okryć wierzchnich, noszonych zimą. Sięgają po nie zarówno amatorzy i amatorki mody, jak i osoby ceniące sobie wygodę i ciepło. W jakich warunkach sprawdzają się kurtki puchowe i jakie rodzaje kurtek możemy znaleźć w sklepach?

Kurtka idealna na zimę w mieście i na stoku

Okrycie wierzchnie zimą ma za zadanie chronić nas przed zimnem i chłodem. Eleganckie wełniane płaszcze niestety nie zawsze spełniają ten wymóg przy temperaturach poniżej zera. Dobrej jakości kurtka puchowa sprawdzi się zarówno w mieście, jak i podczas zimowych aktywności w górach.

Rodzaje puchówek

W ofertach sklepów znajdziemy mnóstwo modeli kurtek z wypełnieniem z puchu. Należy jednak pamiętać o tym, że istnieje kilka rodzajów tego wypełnienia. Może to być naturalne pierze, puch lub ich mieszanka, albo też syntetyczna włóknina. W zależności od niego, poszczególne modele okrycia wierzchniego różnią się między sobą właściwościami termoizolacyjnymi, a także ceną. Kurtki z wypełnieniem naturalnym są zdecydowanie droższe od tych, które wykonano z syntetyczną włókniną. W przypadku wypełnienia naturalnego zazwyczaj stosuje się pierze kacze lub gęsie. Ponieważ pióra to surowiec cięższy niż puch i ma niższe właściwości termoizolacyjne, niektórzy producenci stosują mieszanki piór i puchu.

Puch to drobne ptasie piórka, które zatrzymują powietrze i świetnie izolują w mroźne dni. Ponadto, puch zapewnia doskonałą cyrkulację powietrza, nie powodując przegrzania organizmu w cieplejszy, zimowy dzień. Jest przy tym bardzo lekki. Niestety, ze względu na to, iż wypełnienie z puchu jest drogie, stosuje się je głównie w odzieży specjalistycznej, przeznaczonej dla himalaistów.

Ostatni rodzaj wypełnienia stosowanego w kurkach puchowych to poliestrowe włókna silikonowe. Ich właściwości termiczne są zdecydowanie najgorsze, jednak wypełnienie to jest tanie, co przekłada się bezpośrednio na cenę kurtki puchowej.

Co więcej, wypełnienie syntetyczne stanowi jedyne rozwiązanie dla osób uczulonych na pierze i puch, czyli alergików. Należy również pamiętać o tym, że puchówki z wypełnieniem z pierza naturalnego, gdy ulegną zmoczeniu, schną z wielkim trudem i są narażone na rozwój pleśni i grzybów, które są bardzo szkodliwe dla zdrowia.

Damska kurtka na zimę

Choć kurtka puchowa damska może kojarzyć się w pierwszym odruchu ze style sportowym, to jednak ten rodzaj odzieży wierzchniej coraz częściej pojawia się na wybiegach mody i w kolekcjach najbardziej ekskluzywnych marek odzieżowych: Kurtki puchowe damskie – Zima 2020 i 2021! – Jack Wolfskin (jack-wolfskin.pl).

Puchówka to więc nie tylko kurtka narciarska. Damska część społeczeństwa, ceniąca sobie elegancje, również znajdzie w sklepach fasony dla siebie: , korzystając z niezaprzeczalnych zalet, jakie ma kurtka puchowa, czyli termoizolacji, lekkości i funkcjonalności: Kurtki damskie – najlepsza ochrona! E-horyzont (e-horyzont.pl).

Wybierając kurtkę puchową, zadajmy sobie pytanie, do jakich zadań jest nam potrzeba. Jeśli jesteśmy aktywni i nawet w niskich temperaturach spędzamy czas na świeżym powietrzu, z pewnością lepiej sprawdzi się kurtka z wypełnieniem z mieszanki pierza i piór. Jeśli jednak spędzamy dużo czasu w samochodzie, dobrej jakości kurtka z wypełnieniem syntetycznym z pewnością wystarczy.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 28 lipca 2021