Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

W gminie Olsztyn wielka wymiana oświetlenia ulicznego. Potrwa dwa miesiące

Facebook Twitter

W gminie Olsztyn wielka wymiana oświetlenia ulicznego. Dotychczasowe lampy zastąpią nowe - LEDowe. Ponad 1100 opraw pojawi się na ulicach miasta i okolicznych miejscowości, dzięki umowie podpisanej z Tauron Nowe Technologie S.A.

1106 opraw LED do końca czerwca pojawi się w jurajskiej gminie Olsztyn. Prawie 300 z nich to punkty, które powstaną w wyniku tzw. zagęszczenia sieci. Szacowane oszczędności w zużyciu prądu wyniosą około 50%, czyli oświetlenie olsztyńskich ulic zużyje o niemal 330 tys. kWh prądu mniej w skali całego roku niż dotychczas, ale to nie wszystko, bo dzięki redukcji mocy gmina Olsztyn ograniczy roczny ślad węglowy aż o 250 ton CO2.

Już w maju rozpoczyna się wymiana starej infrastruktury oświetleniowej na nowoczesne oprawy

– mówi rzecznik Tauronu Gracjan Respondek. Prace potrwają około 2 miesięcy. Pozwoli to na tańsze, bardziej naturalne i bezpieczniejsze oświetlenie ulic. Tym sposobem lokalne samorządy tną też koszty, bo stare lampy wymagają więcej energii:

Szacuje się, że koszt oświetlenia w budżecie samorządów to aż 60% wszystkich wydatków ponoszonych z tytułu zużycia energii elektrycznej. Najwięcej pochłania oczywiście oświetlenie ulic, dlatego samorządowcy coraz częściej decydują się na modernizację sieci oświetleniowej, zastępując energochłonne oprawy sodowe efektywnymi LEDami. Na koniec 2021 roku co 10 latarnia uliczna na obszarze zarządzanym przez Tauron posiadała LEDowe źródło światła

– dodaje Gracjan Respondek z z Tauron Nowe Technologie. Na terenie miasta i gminy Olsztyn zostanie wymienionych aż 820 opraw ulicznych. W celu doświetlenia zostanie zainstalowanych kolejnych 286 lamp LEDowych. Również w gminie Ogrodzieniec do końca czerwca oświetleniowcy wymienią 1336 sztuk opraw wzdłuż ulic. Zapotrzebowanie na energię zmniejszy się dla samorządu o 50%, a roczne oszczędności mają wynieść blisko 200 tys. zł.

 

Zobacz także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 23 marca 2023