Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

W czwartek koniec zbiórki w akcji Towarzystwa Kresy. Transport darów już w połowie listopada

Facebook Twitter

Dzisiaj (22.10.) kończy się zbiórka świątecznej pomocy rzeczowej dla rodaków mieszkających na Wileńszczyźnie, w rejonie Lwowa i na Białorusi. W zbiórkę w regionie włączyły się dzieci i młodzież z kilkudziesięciu placówek - przedszkoli i szkół.

Całość będzie mieć finał przed świętami, gdy pomoc dotrze do adresatów:

Odkąd Towarzystwo Patriotyczne istnieje, to już ponad 18 lat, to inicjujemy i organizujemy tę akcję. Chociaż tak bardzo zorganizowana akcja Święty Mikołaj to już 9 rok, rok takiej intensywnej pracy. Skoncentrowaliśmy się na tej akcji przed Bożym Narodzeniem. Z okazji Świętego Mikołaja zawozimy dary, pomoc dla polskich dzieci mieszkających na Wileńszczyźnie, na Ukrainie i na Białorusi

– mówi ks. Ryszard Umański. Akcję po raz kolejny organizuje Towarzystwo Patriotyczne Kresy. Trwała przez cały miesiąc. Przed świętami chce wysłać żywność, słodycze i artykuły szkolne dla dzieci na Wschodzie:

Zawsze podkreślam, że jest to akcja patriotyczna i charytatywna. Mieszkający tam Polacy bardzo pielęgnują polskość. Jak tam wyjeżdżamy i spotykamy się z Polakami, wszyscy, którzy są po raz pierwszy czy kolejny raz zawsze podkreślają ten ogromny patriotyzm, ogromne przywiązanie do ojczyzny, biało-czerwone jest wzruszające i oni są dumni, że są Polakami. To nie jest Polonia, to są Polacy, którzy mieszkają na swojej ziemi. To granica się przesunęła, nie oni wyjechali poza granicę naszego kraju.

Uczniowie w Częstochowie i okolicznych gminach aktywnie i ofiarnie zbierali na ten cel również pieniądze:

Różne artykuły szkolne, słodycze też przekazujemy. W tamtym roku przekazaliśmy 20 ton artykułów żywnościowych dla polskich gmin, dla Polaków mieszkających w polskich gminach na Wileńszczyźnie i na Ukrainie. Miałem telefon od księdza proboszcza z Katedry Lwowskiej, bardzo prosił o żywność dla dzieci. Tam jest trudna sytuacja. Dzisiaj, w XXI wieku nie prosi ktoś o komputery, o laptopy, tylko prosi o żywność

– dodaje ks. Ryszard Umański z Towarzystwa Patriotycznego Kresy.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj