Przejdź do menu głównego Przejdź do treści

REKLAMA

W Częstochowie rozpoczęła się realizacja projektu edukacyjnego pod auspicjami IPN – Silni Polską

W pierwszym etapie uczniowie biorą udział w warsztatach, a w kolejnych zrealizują różne zadania. Celem konkursu jest promowanie najnowszej historii naszego kraju wśród młodzieży szkolnej.

fot. Instytut Pamięci Narodowej w Katowicach / facebook.com

Szacowany czas czytania: 02:06

To również element wychowania patriotycznego:

Adam Kurus: Grupy z Częstochowy, z Żarek, z Lublińca, z Zawiercia (…). To różne formy warsztatów – bardziej wykładowe – ale też są części, gdzie pracują bardziej uczniowie, np. w formie escape room-u, czy też różnych zagadek, łamigłówek, nawet matematycznych, związanych np. z historią Enigmy. W czasie tych warsztatów poruszamy różne tematy związane z polskimi bohaterami czy też naukowcami, które się zasłużyli w naszej historii.

– mówił Adam Kurus z katowickiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. Zajęcia warsztatowe zagościły w częstochowskim Przystanku Historia – Centrum Edukacyjnym IPN w al. NMP. W zajęciach bierze udział m.in. częstochowski Traugutt:

Ireneusz Stasiak: To jest kwestia wychowania patriotycznego i w ramach edukacji młodzieżowej, historycznej, patriotycznej działamy w ten sposób. Nie tylko sama sucha lekcja, ale warsztaty, wyjścia, wyjazdy historyczne. To jest to. Mamy w planie lekcje plenerowe, historyczne, turniej szachowy pod egidą generała Gąsiorowskiego – wybitnego wojskowego, który wsławił się w kampanii wrześniowej i nie tylko. Zjadą się szachiści z całej Polski. Zapraszamy 28 marca. Świetlica szkolna przy ulicy Kilińskiego 62. Fajna zabawa intelektualna i nie tylko.

Będą zatem jeszcze dalsze odsłony historycznego zaangażowania licealistów, mówi Ireneusz Stasiak nauczyciel II LO im. Traugutta. Projekt „Silni Polską” to nowy pomysł IPN-u, który realizowany jest również w Częstochowie. Ma budować w młodzieży szkolnej dumę z narodowego dziedzictwa, ale to przede wszystkim atrakcyjna lekcja historii, poza szkolną pracownią:

Warsztaty były niezwykle ciekawe. Dużo dowiedziałem się o znaczeniu samej historii w kształtowaniu polityki oraz edukacji w teraźniejszości. Były one niezwykle ciekawe, łączyły ze sobą historię oraz kreatywną pracę, m.in. rozszyfrowywaliśmy różnego rodzaju zagadki. Dużo się dowiedziałem.

Uważam, że warto zdecydowanie brać udział w takich przedsięwzięciach. Rozwijają one nas poza szkolnie. To zależy na pewno od tego, kto jakie ma zainteresowania. Ja akurat jestem osobą, która zdecydowanie lubi takie przedsięwzięcia.

– o projekt pytaliśmy uczniów II Liceum Ogólnokształcącego w Częstochowie.

Czytaj także:

REKLAMA