W Częstochowie powstanie „Safe Space” by zapewnić psychologiczne wsparcie dzieciom i młodzieży
Miasto zapowiada nowe inicjatywy poświęcone wsparciu psychologicznemu dzieci i młodzieży. W Częstochowie od 23 czerwca w Galerii Jurajskiej zacznie działać specjalny punkt "Safe Space".

Szacowany czas czytania: 02:57
Taka bezpieczna przestrzeń została wybrana nieprzypadkowo, bo to miejsce gdzie często przebywają uczniowie, jest łatwo dostępne i będzie tu można uzyskać wsparcie w trudnych sytuacjach życiowych:
Agata Wierny: Przez dwie godziny dziennie, przez 5 dni w tygodniu, od poniedziałku do piątku będzie dyżurował psycholog, a właściwie dwóch psychologów. Będzie można podejść i pogadać na każdy temat. Takie pogadanie jest anonimowe. Ja nie muszę specjalnie się zapisywać, rejestrować, mówić, na jaki temat chcę rozmawiać. Ja mogę po prostu wejść i powiedzieć, że chcę pogadać. I to pogadanie, to jest czasami to, czego najbardziej potrzebujemy na co dzień. W trakcie roku szkolnego są psychologowie, pedagodzy w szkołach. Natomiast w wakacje fajnie by było, żeby takie miejsce znalazło się gdzieś bliżej.
„Safe Space” ma pozwolić młodzieży porozmawiać z kimś, kto ich zrozumie, bez oceniania, anonimowo i bez presji”, argumentuje Agata Wierny – Pełnomocniczka Prezydenta Miasta ds. Równych Szans.

W czasie wakacji pomoc terapeutyczną i konsultacje zapewnia też miejski Zespół Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych, dodają władze Częstochowy. Ważne aby młodzi ludzie czuli się zaopiekowani. Jeżeli nowy pomysł się sprawdzi, jego działalność będzie kontynuowana w nowym roku szkolnym.
Krzysztof Matyjaszczyk: Chcielibyśmy, żeby młodzi ludzie w Częstochowie mogli też skorzystać z pomocy fachowców – psychologów, którzy pomogą im w radzeniu sobie nie tylko w życiu codziennym, ale w naprawianiu swojego życia, tak, aby później mogli w różnych dziedzinach zwyciężać. Stąd inicjatywa, aby wyjść ze specjalistami poza obiekty do tego przystosowane. Właśnie iść tam, gdzie młodzi ludzie najczęściej spędzają swój wolny czas. Dlatego” Safe Space” pozostaje otwarty od Dnia Ojca przez cały okres wakacji jako pilotaż, po to, żeby świadczyć usługi dla młodych ludzi.
– dodaje prezydent Krzysztof Matyjaszczyk.

To kolejny miejski, na razie pilotażowy program. Co spowodowało konieczność jego utworzenia? Punkt powstał z myślą o osobach, które są samotne, w kryzysie, mierzą się z trudnymi sytuacjami, z którymi nie potrafią sobie poradzić w pojedynkę. Inicjatywa wpisuje się w miejski program ochrony zdrowia psychicznego i stanowi odpowiedź na rosnące problemy zauważane przez pedagogów wśród młodzieży.
Grażyna Stramska-Świerczyńska: Również – być może – odwiedzą ten punkt rodzice, którzy widzą, że jednak dzieje się coś z dziećmi, nie radzą sobie z nimi. Będą tam specjaliści, psychologowie, na co dzień pracujący również właśnie z młodzieżą. Jeśli okaże się, że faktycznie potrzeba głębszej pomocy, to wtedy będziemy kierować do kolejnego etapu, do takiego programu wsparcia dla rodzin w rozbudowaniu takich pozytywnych relacji w rodzinie, takiego zaufania, pokazywania trochę innego modelu życia niż dotychczas.
– informuje naczelnik Wydziału Zdrowia – Grażyna Stramska-Świerczyńska. Przypomnijmy na razie testowo punkt ma działać przez cały okres wakacji, pięć razy w tygodniu, od poniedziałku do piątku przez 2 godziny dziennie. Dyżur będzie pełniło dwóch specjalistów.
Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do Radia Jura TUTAJ!