Radio Jura Home

Gramy dla Was od 10 lat • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

W Częstochowie powstały pierwsze pasy dla pieszych w 3D. Na razie pilotażowo

Facebook Twitter

W ramach współpracy w nowym projekcie, w Częstochowie powstały pierwsze pasy dla pieszych 3D. Wymalowane zostały na bocznej uliczce od ul. Legionów na wniosek Klubu Radnych Niezależnych.

Teraz będą testowane, jak zareagują na nie kierowcy i czy poprawi się bezpieczeństwo na drodze.

To jest projekt pilotażowy. Uzaliśmy, że chcemy go wprowadzić w Częstochowie w ramach projektu „Hello ICE”. Fundacja zgodziła się na współpracę. Realizowała podobne projekty w innych miastach. Póki co przepisy prawa nie pozwalają realizować tego typu zadania na drogach publicznych, w związku z tym wybraliśmy drogę wewnętrzną. Udało się to zrealizować w okolicach Miejskiego Zarządu Dróg a także szkół. Myślimy, że wygląda to ciekawie. Jest to pewna nowość w naszym mieście.

Projekt w mieście pilotowało grono częstochowskich radnych

– mówi Jacek Krawczyk. Jest szansa na zastosowanie tego rozwiązania na szerszą skalę w miejscach, w których pozwolą na to przepisy. Teraz kierowcy sprawdzą sami co zobaczą zbliżając się do trójwymiarowego malunku na jezdni:

Radio Jura: Sprawia wrażenie trójwymiarowej przeszkody,  przed którą nadjeżdżający kierowca ma się zatrzymać.

Dokładnie. Próbuje to zwrócić uwagę kierowcy, że zbliża się do pasów, więc powinno to wyczulić uwagę kierowcy na pieszych. Takie było nasze założenie – Klubu Radnych Wspólnie dla Częstochowy. Będziemy zachęcali do realizacji tego typu pasów w różnych częściach miasta, w różnych dzielnicach. Są różni zarządcy dróg wewnętrznych. Być może spółdzielnie chciałyby zrealizować tego typu projekty. Ta sprawa jest jeszcze otwarta.

Z Jackiem Krawczykiem, częstochowskim radnym rozmawiał Mariusz Osyra.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj