Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

W Częstochowie brakować może nawet 120 nauczycieli przed nowym rokiem szkolnym

Facebook Twitter

U progu nowego roku szkolnego w Częstochowie brakować może nawet 120 nauczycieli w szkołach. Część z pedagogów co roku przechodzi na emeryturę, ale szczególnie brakuje młodych pracowników wybierających dla siebie zawód nauczyciela.

Dodatkowo będziemy mieć bardziej liczebny rocznik pierwszych klas w szkołach średnich, co zwiększa potrzeby szkół.

Rafał Piotrowski: Oczywiście będziemy mieli problemy kadrowe, bo tak jest od kilku lat. Wynika to z różnych przyczyn, przede wszystkim wynagrodzenie, status nauczyciela coraz w mniejszych poważaniu przez władze, a co za tym idzie często nauczyciele szukają pracy poza edukacją. Samorząd i dyrektorzy szkół – myślę, że sobie poradzimy. Około 4000 etatów nauczycielskich w częstochowskich placówkach mamy na podstawie arkuszy majowych. Mogę to ocenić, że mamy brakujące 74 etaty plus z dniem 1 września musimy zatrudnić specjalistów, a to jest kolejne 50 etatów

– sytuację w mieście oceniał dla nas Rafał Piotrowski, naczelnik Wydziału Edukacji. Przybywa uczniów, którzy potrzebują pomocy specjalistów, stąd rosnące potrzeby poszczególnych placówek, a dodatkowo częstochowska oświata musi się zmierzyć z grupą uczniów ukraińskich w nowym roku szkolnym. Liczba wakatów jest znacząca w związku z brakującymi specjalistami:

Rafał Piotrowski: Nauczycielami specjalistami, logopedami, psychologami i pedagogami specjalnymi, przygotowują dyrektorzy aneks wrześniowy, czyli mówimy też tutaj o naborze do szkół ponadpodstawowych, to pewnie będzie znowu kilkanaście, kilkadziesiąt dodatkowych wakatów związanych z przedmiotami zawodowymi. Rozwiązaniem, które stosujemy jako organ prowadzący i dyrektorzy od wielu lat, czyli zatrudnianie powyżej etatu nauczyciela, godziny ponadwymiarowe dla dyrektora i wicedyrektora powodują, że poradzimy sobie, ale nie ukrywam, że dla wielu nauczycieli i dyrektorów to problem.

Dodatkowe lekcje w nowym roku szkolnym poprowadzą, więc nauczyciele innych przedmiotów, dodatkowe godziny dostaną też dyrektorzy. Dotkliwy w szkołach jest brak nauczycieli przedmiotów zawodowych, ale też mamy deficyt np. informatyków:

Rafał Piotrowski: Jest problem z nauczycielami przedmiotów zawodowych, z nauczycielami związanymi z informatyką, czyli zarówno związanych z informatyką, jak i samym przedmiocie informatyka w szkołach. Coraz częściej pojawiają się informacje o brakach nauczycieli chemii, biologii, geografii, może to nie są jeszcze całe etaty. Coraz częściej jest tak, że nauczyciel, który łączył pracę w 3 – 4 szkołach, żeby mieć etat, dzisiaj zaczyna powoli wybierać, czy chce być na pełnym etacie czy do półtorej etatu.

O sytuacji w częstochowskich szkołach pod kątem nauczycielskich wakatów mówił naczelnik Rafał Piotrowski. Podobna sytuacja dotyczy szkół we wszystkich dużych miastach.

Zobacz także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 23 marca 2023