Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

W Częstochowie będzie można studiować medycynę. Rekrutacja rusza już w tym tygodniu

Facebook Twitter

Uniwersytet Jana Długosza otrzymał zielone światło od Ministerstwa Edukacji i Nauki na otwarcie kierunku lekarskiego. Uczelnia już od października rozpocznie kształcenie przyszłych medyków. Na studia stacjonarne przygotowano 60 miejsc, a na zaoczne 30.

UJD

Rekrutacja startuje w najbliższą sobotę (23.07):

Prof. Anna Wypych: Aby Ministerstwo wyraziło zgodę na jego uruchomienie, uczelnia musiała przygotować wniosek w bardzo rozbudowanej formie, informujący o infrastrukturze, o kadrze, która będzie prowadzić zajęcia na kierunku, o pracach badawczych, które będą prowadzone. Ponieważ kierunek ma profil ogólnoakademicki, wniosek został skierowany do dwóch ministerstw – Ministerstwa Zdrowia, Ministerstwa Edukacji i Nauki, które skierowało wniosek do oceny Polskiej Komisji Akredytacyjnej. W sumie 3 instytucje oceniały wniosek i każda z tych instytucji oceniła go pozytywnie, właściwie bez zastrzeżeń

– podkreśla prof. Anna Wypych – Gawrońska – rektor UJD. Częstochowska uczelnia 4 lata starała się, aby mieć w ofercie studiów kierunek lekarski. Pierwszy wniosek o jego utworzenie złożył prof. Wiesław Pilis:

Prof. Wiesław Pilis: Mieliśmy tę świadomość, że jeden rok to za mało na pokonanie wszelkich barier i zaciągaliśmy wiadomości w innych ośrodkach i średnio to trwało od 4 do 7 lat. My zmieściliśmy się w 4.

Polska Komisja Akredytacyjna przy rozpatrywaniu wniosku miała tylko jedno zastrzeżenie, mówiące o tym, że uczelnia nie posiada wystarczającej infrastruktury, gdzie mogliby kształcić się medycy. Trwają prace, aby zaadaptować w tym celu budynek przy ul. Chłopickiego:

Prof. Anna Wypych: To musi potwierdzić, w jakim czasie będzie oddany do użytku nowy budynek Centrum Dydaktycznego Nauk Medycznych i o Zdrowiu. Decyzja ministra jest pozytywna, także kierunek lekarski jest już w naszej uczelni. Każda z uczelni, która rozpoczyna trudne kształcenie, jest jeszcze na etapie budowania infrastruktury. Damy radę, biorąc pod uwagę, że całość uczelni też musi funkcjonować. Wszystkie kierunki są ważne, wszystkie wydziały są ważne, ale zmieścimy tu również studentów kierunku lekarskiego.

Zapleczem do kształcenia przyszłych studentów kierunku lekarskiego będzie na pewno Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Częstochowie:

Zbigniew Bajkowski: Czuję taką powagę chwili i autentyczną radość, choć ja dołączyłem do tego zespołu na ostatniej prostej, natomiast to, co będzie istotą działania przez najbliższe lata, to będzie związane ze szpitalem. To będzie kwestia możliwości odbywania praktyk w szpitalu, który jest dobry w tym, co robi, jest dobrze doinwestowany i jest dobrze zorganizowany. Taki szpital już jest, a jest nim Wojewódzki Szpital w Częstochowie

– zauważa Zbigniew Bajkowski – dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Częstochowie. Przyszli lekarze wiedzę i umiejętności będą zdobywać również w pozostałych szpitalach w regionie.

Zobacz także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj