Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

W cyklu „Nieśmiertelni” bohaterem Tomasz Stańko. Będą specjalni goście, wystawa i koncert

Facebook Twitter

Znany od kilku lat kulturalny cykl „Nieśmiertelni” wraca 21 września w Miejskiej Galerii Sztuki i Kinie Iluzja. To spotkania koncertowe, muzyczne i pełne anegdot z udziałem znanych prowadzących i zaproszonych gości.

fot. okf.czest.pl

Bohaterem najbliższego spotkania będzie Tomasz Stańko – słynny muzyk i kompozytor, zmarły 4 lata temu uznany jazzman.

Anna Paleczek-Szumlas: Będzie to szczególne spotkanie, bo po urlopach i przerwie wakacyjnej będziemy mogli się spotkać w sali galerii i w sali naszego kina OKF, gdzie znowu postaci i fachowcy znający samą osobę Tomasza Stańki zaprezentują nam jego jako przyjaciela, jako muzyka, jako twórcę, jako pasjonata, jako mentora, jako opiekuna młodych talentów muzycznych.

Jak mówi Anna Paleczek-Szumlas – dyrektor Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie, obok muzyki będą pogawędki, zdjęcia na wystawie i specjalny dokument filmowy:

Anna Paleczek-Szumlas: To spotkanie będzie szczególne, dlatego że w Galerii „Zwiastun” rozpoczniemy to spotkanie wystawą fotografii Jarka Wierzbickiego. Jarek Wierzbicki to warszawski fotograf, muzyczny, jazzowy pasjonat, spotkał się z Tomaszem Stańko. Przepięknie go sportretował i te fotografie będą prezentowane. O godz. 17:00 zaczniemy wernisażem. Mam nadzieję, że sam autor będzie obecny i odpowie na pytania.

Spotkanie poprowadzi dziennikarz muzyczny Piotr Metz. Zaplanowana jest też prelekcja historyka Włodzimierza Domagalskiego i oczywiście akcent koncertowy – występ Jerzy Małek Quartet. Sama pomysłodawczyni cyklu też ma wkład w tę edycję „Nieśmiertelnych”:

Anna Paleczek-Szumlas: Premiera krótkiego 15-minutowego filmu pod moją reżyserią, gdzie dwa lata temu byłam gościem Andrzeja Tyszko, wybitnego fotografika, również świata muzyki, gdzie prezentowana była w galerii jego wystawa i tam u niego w pracowni nagrywaliśmy film o Tomaszu Stańce. Gościem była jego córka, menadżerka jego dorobku twórczego Ania Stańko

– podsumowuje Anna Paleczek-Szumlas. Więcej szczegółów na temat programu spotkania na stronach Miejskiej Galerii Sztuki. Polecamy to wydarzenie 21 września.

Zobacz także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 28 marca 2023