Radio Jura Home

Gramy dla Was od 10 lat • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

W Alei Brzozowej docelowo jeszcze więcej drzew. Sadzą właśnie 58 nowych brzóz

Facebook Twitter

Więcej drzew na terenie pomnika przyrody w Alei Brzozowej zapowiada magistrat. Rozpoczęło się wiosenne sadzenie młodych drzew na tym terenie. Wzdłuż alei zastąpią obumarłe i z tego powodu wcześniej wycięte egzemplarze.

fot. Peggychoucair/ Pixabay

58 brzóz od wysokości 3 do 4 metrów zastąpi obumarłe drzewa. Problemem jest wiek tych drzew. Mają ponad 70 lat oraz mało odporny na upływ czasu gatunek, który tworzy tę aleję. W kolejnych latach należy spodziewać się procesu zamierania kolejnych drzew.

Jak informuje miasto, niestety wiele z drzew na terenie pomnika przyrody wymaga zastąpienia ich nowymi egzemplarzami. Docelowo drzewostan ma być tutaj bogatszy niż wcześniej:

W Alei Brzozowej sukcesywnie prowadzone są działania ochronne. W ostatnich latach dokonano już łącznie 244 nowych nasadzeń, aby podtrzymać alejowy charakter tego lubianego, przyrodniczego pomnika. Pierwotnie w skład Alei Brzozowej wchodziło 385 drzew, obecnie jest ich – w różnym wieku i w różnym stanie – dużo więcej. Nie wszystkie objęte są ochroną pomnikową.

Firma, która zajmuje się sadzeniem brzóz w ul. Bialskiej będzie też doglądać drzewa i sukcesywnie je pielęgnować przez kolejne 3 lata, tak wynika z podpisanej z miastem umowy gwarancyjnej:

Miasto uzupełniało powstające w drzewostanie ubytki 2,5 km odcinka ul. Bialskiej. Nasadzało także nowe drzewa w miejscach, gdzie wcześniej ich nie było. Nowo sadzone brzozy mają obwód pnia niemniejszy niż 14 cm, wysokość 3-4 metry. Takie są też drzewa, które w tym roku zastępują obumarłe brzozy.

Tylko w tym roku w Alei Brzozowej przybędzie 58 drzew

– informowała Sylwia Bielecka z biura prasowego Urzędu Miasta Częstochowy.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 18 maja 2022