Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

W 2021 mieliśmy niemal dwukrotnie więcej dni smogowych niż rok wcześniej

Facebook Twitter

W 2021 mieliśmy niemal dwukrotnie więcej dni ze smogiem w Częstochowie niż jeszcze rok wcześniej. W ciągu 12 miesięcy 2021 mieszkańcy byli narażeni na oddychanie bardzo szkodliwym powietrzem przez 66 dni.

Smog na Śląsku

W 2020 roku takich dni było 36, informuje Częstochowski Alarm Smogowy, monitorujący jakość powietrza w mieście i regionie.

Najbardziej miarodajnym wskaźnikiem jest składnik smogu PM 10. Stacje pomiarowe Państwowego Ośrodka Monitoringu mierzą PM 10 w większości miast powiatowych. W Częstochowie w 2020 roku częstochowianie byli narażeni na 36 dni w ciągu roku całego z przekroczeniem norm dla PM 10. Mówimy tu o momentach, kiedy są uznane normy, które wskazują na to, że jest oddychanie tym powietrzem stwarza zagrożenie dla zdrowia.

Kwietniowe spadki temperatury w nocy też powodują powstawanie smogu, zdarza się że dobowa norma dla pyłów PM 10 jest przekroczona dwukrotnie.

Porównując rok 2020 do roku 2021 widzimy, że nie radzimy sobie w mieście z zanieczyszczeniem powietrza

– uważa Hubert Pietrzak.

z 2021 to już jest 66 dni, czyli mówimy o dużym wzroście. W tej chwili Częstochowa wskoczyła – w mojej ocenie – w pierwszą 10, jeżeli chodzi o miasta regionu, w ilości dni ze smogiem. Podobne porównania publikuje Polski Alarm Smogowy w skali ogólnopolskiej przedstawiając Częstochowę w porównaniu do miast takich jak Myszków czy Zawiercie. Wszelkie działania antysmogowe w Częstochowie podejmowane nie przynoszą efektu.

Dla zniwelowania niekorzystnej jakości powietrza którym oddychamy Częstochowski Alarm Smogowy w 2022 roku rozpoczął realizację projektu „Czas odetchnąć, czystym powietrzem!”, informuje o nim na stronie Jura Bez Smogu. W pierwszym kwartale 2022 też borykaliśmy się z zanieczyszczeniami, ale na oceny i zestawienia musimy jeszcze poczekać:

Rok to jest obszar czasowy, który pokazuje czy jest problem. Na to mają wpływ różnego rodzaju emisje i warunki powodujące nierozprzestrzenianie się tych zanieczyszczeń, czyli bezwietrzną pogodę. Smog się przede wszystkim tworzy w dniach, gdy nie wieje, jest określona temperatura i ciśnienie, wtedy zanieczyszczenia zostają stłoczone i one nie są rozwiewane przez wiatr, nie są rozpraszane. To jest powód powstawania smogu

– informował nas Hubert Pietrzak z Częstochowskiego Alarmu Smogowego.

 

Zobacz także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj