Radio Jura Home

Gramy dla Was od 10 lat • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

VI Liceum im. Jarosława Dąbrowskiego w nowym gmachu

Facebook Twitter

Liceum zostanie przeniesione do budynków Zespołu Szkół Bolesława Prusa. Decyzja zapadła na sesji Rady Miasta, gdzie samorządowcy podjęli uchwałę odnośnie przeniesienia placówki znajdującej przy ul. Łukasińskiego.

Uczniowie w „starej-nowej” szkole będą uczyć się już od nowego roku szkolnego…

VI Liceum właściwie nie likwidujemy, bo to nie jest likwidacja, natomiast przeniesiemy je do znajdującego się kilkaset metrów dalej Zespołu Szkół Prusa i jako liceum, jako szkoła będzie dalej funkcjonować, ale już w strukturach Zespołu Szkół Prusa. W obecnym kształcie jako szkoła samodzielna wydaje się, że nie ma racji bytu. W ostatnich latach nabór do tej szkoły nie kończył się powodzeniem, niewielu uczniów wybierało tę szkołę. Właściwie nie było możliwości utworzenia ani jednego oddziału. 

jak mówi wiceprezydent Częstochowy Ryszard Stefaniak odpowiedzialny za edukację w mieście, VI liceum nie będzie likwidowane, ale przenosimy do sąsiedniego budynku.
Odpowiedniej liczby chętnych do Liceum Dąbrowskiego, nie przyciągnęła nawet niedawna podwójna rekrutacja uczniów „podstawówek” i gimnazjów…

My z takim zamiarem, jak gdyby zmiany siedziby tej szkoły nosiliśmy się od kilku lat, ale biorąc chociażby fakt tego zdwojonego rocznika, ze względów społecznych, politycznych źle by to wyglądało, gdybyśmy zmieniali siedzibę szkoły w sytuacji, kiedy cała Polska mówiła, że jest mało miejsc dla tych 8-klasistów i gimnazjalistów.

Dlaczego na sesji podjęto uchwałę o likwidacji szkoły skoro ona zostanie przeniesiona?

Oczywiście prawo oświatowe reguluje swoimi przepisami każdy fakt przekształcenia szkoły, przeniesienia, zmiany siedziby. Trzeba to zrobić metodą likwidacji. Stąd jak gdyby nazwa tej uchwały, ale to nie jest likwidacja szkoły, ponieważ te liceum będzie w strukturach Zespołu Szkół Prusa dalej funkcjonować. Jeżeli pod nowym kierownictwem będzie robiony nabór, będą chcieli się tam uczyć to oczywiście te oddziały będą otwarte, będzie mogło to funkcjonować. 

A co się stanie ze Szkołą Mistrzostwa Sportowego „Raków”, która także znajduje się w budynku przy ul. Łukasińskiego:

Ta szkoła wynajmuje pomieszczenia i nie planujemy jej przenoszenia a tam jest podpisana umowa na wynajem tych pomieszczeń, więc będzie jak gdyby funkcjonować w tym budynku, natomiast trwały zarząd nad tym obiektem przejmie zespół poradni psychologiczno-pedagogicznych i przejmie również pomieszczenia, które zwolnią się po tych, które zajmowały oddziały VI Liceum Ogólnokształcącego.

wyjaśnia Ryszard Stefaniak – zastępca prezydenta Miasta – odpowiedzialny w ratuszu za edukację. VI Liceum po przeniesieniu będzie funkcjonować pod adresem ul. Bolesława Prusa 12.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj