Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Uwaga na złodziei pukających do domów. Pojawili się oszuści udający pracowników socjalnych

Facebook Twitter

Uwaga na oszustów podszywających się pod pracowników socjalnych. Częstochowian ostrzega w tej sprawie policja i MOPS. Złodzieje potrafią uśpić czujność mieszkańców, a pod pozorem różnych zadań okraść z cennych przedmiotów czy gotówki.

fot. mops.czestochowa.pl

Pojawiły się sygnały o oszustach, którzy udają wysłanników organizacji społecznych.

Olga Dargiel: Jest to podszywanie się pod pracowników różnych instytucji, w tym m.in. pracowników pomocy społecznej. Najczęściej ofiarami oszustw padają osoby starsze, również te samotnie zamieszkujące. Złodzieje często wykorzystują ich sytuację życiową, ich potrzeby Podają się za osoby, które oferują usługi np. medyczne bądź też pomoc rzeczową, finansową skierowaną dla tej grupy wiekowej – seniorów. Z tego powodu oszuści często udają albo pracowników medycznych, albo reprezentantów Ośrodka Pomocy Społecznej.

Warto przede wszystkim przestrzec samotnych sąsiadów, osoby starsze w rodzinie, znajomych którzy mogą być łatwym celem dla wszelkich oszustów

– mówi Olga Dargiel z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Częstochowie. I u nas tego typu sytuacje się powtarzają:

Olga Dargiel: Wiemy, że w Częstochowie również dochodzi do podobnych sytuacji. Ostatnia miała miejsce pod koniec minionego roku. Chcemy podpowiedzieć, w jaki sposób możemy ustrzec się przed oszustami i jak sprawdzić, czy do naszych drzwi zapukał rzeczywiście pracownik socjalny. Pracownik socjalny, o czym trzeba pamiętać, zazwyczaj umawia się telefonicznie na spotkanie z podopiecznym. Wcześniej będziemy wiedzieć o tym, że ta osoba się do nas wybiera. Mogą zdarzyć się sytuacje, kiedy pracownik socjalny nie będzie wcześniej się umawiał, bo np. w momencie,  kiedy dochodzi do zgłoszenia od sąsiadów, od kogoś z rodziny, że dana osoba potrzebuje pomocy, to wtedy pracownik udaje się w środowisko.

Pamiętajmy, że pracownik socjalny, który zapuka do mieszkania to osoba, która ma legitymację. Zawsze można zapytać go o personalia i zweryfikować czy nie jest oszustem:

Olga Dargiel: Najprościej poprosić o podanie imienia i nazwiska, a następnie zadzwonić do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Częstochowie i dopytać, czy taka osoba rzeczywiście miała w tym dniu nas odwiedzić, czy taka osoba jest zatrudniona w ośrodku o takich personaliach, które podaje i wtedy bardzo łatwo zidentyfikujemy, czy rzeczywiście odwiedził nas pracownik socjalny. Ma przy sobie również legitymację służbową, którą możemy sprawdzić. Możemy poprosić o jej okazanie. Sprawdzajmy przede wszystkim tę osobę w miejscu zatrudnienia, ale również zawsze w wypadku takich podejrzanych sytuacji warto zawiadomić policję

– doradzała rzecznik częstochowskiego MOPS-u Olga Dargiel.

Zobacz także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 2 grudnia 2023