Radio Jura Home

Gramy dla Was od 10 lat • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Uwaga na nietoperze, jesienią są jeszcze aktywne. Co robić gdy je spotkamy? Radzi RDOŚ

Facebook Twitter

Jesienią pomagajmy nietoperzom, zachęca Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska. W naszym mieście i regionie sporo jest opuszczonych domów i budynków, gdzie te chronione ssaki mogą znaleźć schronienie. Nietoperze mogą zagościć jednak też na naszych strychach, w piwnicach czy nawet szczelinach budynku.

fot. Pixabay

Nie wpadajmy w panikę, radzą specjaliści:

Jeśli już się zdarzy, że spotkamy nietoperza na naszym strychu spokojnie wiszącego pod sufitem, lepiej go nie niepokoić. Jeśli nietoperz, kiedy jest jeszcze ciepło w nocy wylatuje na żer, możemy pod jego nieobecność zamknąć, zasiatkować otwór, przez który wlatuje. Warto jednak pozwolić mu zostać. Niektórzy wręcz zachęcają nietoperze do osiedlania się w pobliżu domów ze względu na to, że są one bardzo pożyteczne

– radzi Łukasz Zych, rzecznik RDOŚ w Katowicach. O tej porze roku zdarza się, że szczególnie na oddalonych posesjach nietoperz może niespodziewanie wlecieć do naszego domu przez okna, lub zawisnąć na strychu. Radzimy, co w takich sytuacjach zrobić.

Pamiętajmy, że każde niepotrzebne wybudzenie nietoperza może spowodować jego śmierć. Wybudzając się ssaki te tracą niepotrzebnie zgromadzone na zimę zapasy tłuszczu. Jeśli nietoperz nie znajdzie szybko nowego schronienia, może po prostu zginąć. Może się również zdarzyć, że nietoperz wleci do naszego domu przez otwarte okno – w takim przypadku najważniejsze to zachować spokój, w pierwszej kolejności zamknijmy drzwi do naszych innych pomieszczeń, by nietoperz nie wleciał w głąb budynku. Szeroko otwieramy okna, jeśli to możliwe – gasimy światło. W takiej sytuacji nietoperz powinien bezpiecznie wylecieć z pomieszczenia.

Jeżeli nie jest to konieczne, nietoperza nie powinniśmy niepokoić. Jak uspokaja Łukasz Zych z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, nietoperze raczej zamieszkują jurajskie groty i jaskinie, jak i nieużywane budynki.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj