StartWiadomość dnia Wiadomości

Uwaga na fałszywe wezwania do zapłaty. Nie daj się naciągaczom!

To próba wyłudzenia – mówi prokurator Tomasz Ozimek:

W prokuraturach okręgu częstochowskiego na chwilę obecną nie zarejestrowano spraw, które dotyczą usiłowania lub wyłudzenia opłat z tytułu abonamentu. Stwierdzono jednak, że przy użyciu tego samego rachunku bankowego sprawcy usiłują wyłudzić opłatę na rzecz instytucji, która zajmuje się rejestracją działalności gospodarczej. Takie zachowanie może być zakwalifikowane jako przestępstwo oszustwa, które jest zagrożone karą pozbawienia wolności do lat ośmiu.

Pisma zostały wysłane do mieszkańców w całym kraju. Na kilku pojawiła się informacja w której nadawca dla uwiarygodnienia pisma powołuje się na częstochowski sąd:

Sąd Okręgowy w Częstochowie nie pośredniczy w pobieraniu jakichkolwiek opłat abonamentowych w związku z użytkowaniem odbiorników radiowych i telewizyjnych. Ukazała się taka informacja, że jak dostałeś wezwanie, to musisz nadpłacić ten abonament za pośrednictwem sądu okręgowego. W sądzie nie funkcjonuje jednak jakakolwiek komórka, która miałaby się zajmować ściąganiem tego abonamentu.

Informuje rzecznik częstochowskiego sądu Bogusław Zając. Służby zbierają wszelkie dowody takich prób oszustwa:

W tym miejscu chciałbym zaapelować, aby osoby, które otrzymały takie wezwania do zapłaty, nie wyrzucały ich do kosza, tylko informowały o tym odpowiednie jednostki policji.

– mówi rzecznik prokuratury Tomasz Ozimek.

Zostaw komentarz