Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Uszkodzone mosty, pozalewane drogi, podtopione piwnice, ewakuacja 24 osób…

Facebook Twitter

To efekt intensywnych deszczów i burzy, które przeszły w sobotę (6.07.) na pograniczu powiatów częstochowskiego i myszkowskiego. Ucierpiały zwłaszcza gminy Janów, Lelów i Niegowa. Lokalne drogi w dalszym ciągu są nieprzejezdne. Zamknięty dla ruchu jest także odcinek DW 789 łączący obie gminy, oraz fragment DK 46 w Lelowie.

Powołano Centrum zarządzania Kryzysowego, koordynowane na miejscu przez wojewodę śląskiego, Zygmunta Łukaszczyka. W obu poszkodowanych przez ulewę gminach trwa teraz wielkie sprzątanie i podsumowywanie strat.

Najmocniej ucierpiały gminy Niegowa, Lelów i Janów, skąd trzeba było łodziami ewakuować 24 mieszkańców z 10 posesji. Na miejsce wezwano nawet śmigłowiec ratowniczy:

– powiedział nam Tomasz Miedziński, mieszkaniec Dąbrowna w gminie Niegowa. Pomoc finansową poszkodowanym mieszkańcom już zadeklarował wojewoda śląski. Zygmunt Łukaszczyk przewodniczył wczoraj (07.07.) w Lelowie posiedzeniu Sztabu Kryzysowego. Na razie jednak nie wiadomo na jaką kwotę będą mogły liczyć gminy. Trwa szacowanie strat.

Ulewa przyszła nagle

Intensywne deszcze oraz burze zaskoczyły mieszkańców. Woda w błyskawicznym tempie zalewała domy i drogi. Poważne szkody wyrządziła także w sąsiadujących gminach Lelów oraz Janów. Teraz trwa szacowanie strat. Wiadomo już, że zniszczeniu uległo co najmniej 10  mostów, oraz kilkanaście dróg.

– poinformował nasz słuchacz Tomasz Miedziński, mieszkaniec Dąbrowna w gminie Niegowa. Nieprzejezdny jest w dalszym ciągu odcinek drogi wojewódzkiej 789,  łączący Niegową z Lelowem, oraz fragment DK 46 w Lelowie.  Policja wytyczyła objazdy.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 23 lipca 2024