Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Usuwanie znamion Częstochowa – czy każdą zmianę można wyciąć chirurgicznie? [materiał sponsorowany]

Facebook Twitter

Usuwanie znamion stosuje się w celu szybkiej i skutecznej likwidacji zmian skórnych, obecnych na ciele każdego człowieka. Mogą one mieć różnorodny charakter. Choć większość z nich jest łagodna i nie stanowi zagrożenia dla zdrowia i życia, należy je bacznie obserwować i w razie konieczności poddać szczegółowej diagnostyce.

mat. nadesłany

Wycinanie znamion za pomocą skalpela jest jedną z najskuteczniejszych i najpopularniejszych metod wykonywanych zarówno ze względów medycznych, jak i estetycznych. Praktycznie każde znamię można bowiem wyciąć tą metodą. Lekarze zalecają technikę chirurgiczną przede wszystkim mając do czynienia ze znamionami, które podejrzewa się o charakter chorobowy. Wówczas odradza się laserowe usuwanie znamion, które uszkadza ich strukturę, uniemożliwiając pogłębienie diagnostyki za pomocą badania histopatologicznego.

Kontrola kształtu znamion i ich ogólnego wyglądu zewnętrznego jest szczególnie ważna przede wszystkim ze względu na ryzyko zmiany charakteru każdej z nich. Wybrane ze zmian skórnych mogą nagle pojawiać się na skórze człowieka, rosnąć, uwypuklać się i przybierać formę guza. Zwykle objawy te wzbudzają uzasadnione objawy pacjentów. Proces diagnostyki stanu znamion nie jest skomplikowany. Trwa krótko i polega przede wszystkim na wykonaniu podstawowego badania podmiotowego oraz zebrania wywiadu medycznego. Na podstawie uzyskanych informacji lekarz ocenia wskazania do zabiegu, jakim jest chirurgiczne usuwanie znamion. W Częstochowie w Centrum Medycznym Galmedic wykonuje je wykwalifikowany i doświadczony chirurg, odpowiednio przygotowując pacjenta do przeprowadzenia procedury.

Znamiona barwnikowe, pieprzyki, brodawki, kurzajki, włókniaki, guzy – czy są niebezpieczne?

Na ciele każdego z nas widocznych jest przynajmniej kilkanaście zmian skórnych. Niektóre z nich towarzyszą nam od urodzenia, inne pojawiają się wraz z upływem lat. Wśród najpopularniejszych wymienia się przede wszystkim znamiona barwnikowe. Łatwo dostrzegalne na skórze są pieprzyki stanowiące skupisko barwnika skóry (melanocytów) w nadmiernym stężeniu. Widoczne w postaci większych lub mniejszych przebarwień rzadko wzbudzają podejrzenia diagnostyczne. Należą zwykle do zmian o charakterze łagodnym, co nie oznacza jednak, że ich obecność na skórze można bagatelizować. W przypadku powszechnych pieprzyków chirurgiczne usuwanie znamion często wykonuje się ze względów estetycznych i kosmetycznych. Podobnie jest zazwyczaj w przypadku brodawek, naczyniaków i kaszaków. Zmiany te bywają wypukłe i zlokalizowane w różnorodnych miejscach na ciele, również wzbudzających dyskomfort u pacjenta.

Z lekarzem należy konsultować wszystkie przebarwienia wzbudzające na pierwszy rzut oka niepokój. Niektóre z nich są na tyle alarmujące, że pacjenci nie mają żadnych wątpliwości co do konieczności ich pokazania specjaliście. Tak jest przede wszystkim w przypadku guzów skórnych. Są charakterystyczne, zauważalne na powierzchni skóry i jednoznacznie kojarzą się ze zmianą chorobową. Niekoniecznie mają charakter złośliwy. Należą do nich włókniaki, tłuszczaki, torbiele. Ze względu na niemożność jednoznacznego określenia ich charakteru podczas podstawowej diagnostyki u dermatologa lub chirurga, najczęściej zaleca się ich chirurgiczne wycięcie. Wówczas możliwe staje się oddanie pobranego wycinka tkanki do badania histopatologicznego.

Usuwanie znamion – diagnostyka

Usuwanie znamion skórnych konieczne jest w celu wykonania poszerzonej diagnostyki ich stanu. Chirurgiczne wycięcie zmiany umożliwia jej likwidację bez konieczności uszkadzania struktury. Chirurg za pomocą skalpela okala wycinane znamię i usuwa je z podłoża wraz z marginesem zdrowej skóry. Tak pobrany wycinek umieszcza następnie w roztworze formaliny. Przekazuje go do laboratorium, gdzie analitycy poddają go dokładnym oględzinom. Wykonuje się je w mikroskopowym powiększeniu. Na postawie wykonanego badania histopatologicznego można ocenić charakter zmiany skórnej, jej typologię i rokowanie. W razie konieczności kieruje się pacjenta na dalsze leczenie specjalistyczne.

usuwanie znamion Częstochowa

Chirurgiczne usuwanie znamion skórnych – kiedy jest konieczne?

Wielu pacjentów zastanawia się nad tym, czy w ich przypadku konieczne jest chirurgiczne usuwanie znamion. Odpowiedź nie jest prosta ani jednoznaczna. Wiele zależy bowiem od indywidualnych czynników i potrzeb każdego pacjenta. Jedno jest pewne – koniecznie należy wyciąć te znamiona, które mają cechy atypowe lub wręcz chorobowe. Pacjenci zgłaszają się do lekarza celem diagnostyki znamion zwykle po zauważeniu zmiany w ich wyglądzie zewnętrznym. Najczęściej nagle stają się one asymetryczne, o nieregularnych brzegach, niejednolitym lub niepospolitym kolorze, wzrastają i ewoluują. Wszystkie z tych objawów mogą nasilać się po nadmiernej ekspozycji skóry na promienie słoneczne lub sztuczne promieniowanie UV. Ze względów profilaktycznych zaleca się przede wszystkim stosowanie odpowiedniej ochrony skóry dzięki filtrom UV.

Chirurgiczne usuwanie znamion a estetyka

Usuwanie znamion za pomocą skalpela można wykonać również profilaktycznie lub ze wskazań kosmetycznych. W ten sposób wycina się zmiany skórne zlokalizowane zarówno w łatwo- jak i trudno dostępnych miejscach. Wykwalifikowany chirurg szybko i sprawnie przeprowadza zabieg usuwania zmian z takich lokalizacji jak twarz, miejsca intymne, pachwiny, plecy, owłosiona skóra głowy, stopy i dłonie. Stanowią one najczęstszy powód dyskomfortu i skrępowania pacjentów. Co więcej, są narażone na ciągłe uszkodzenia mechaniczne. Często dochodzi bowiem do ich skaleczeń nawet podczas wykonywania codziennych, prozaicznych czynności pielęgnacyjnych i higienicznych. Mowa tu przede wszystkim o myciu skóry, jej goleniu i depilacji. Wystające i duże znamiona skórne można uszkodzić ponadto podczas zakładania odzieży, biżuterii, wykonywania makijażu. Również z tego względu zaleca się ich prewencyjne usuwanie. Skaleczenie może bowiem prowadzić do wystąpienia zakażenia i groźnych dla zdrowia komplikacji, z objawami sepsy włącznie.

Usuwanie znamion – czy zabieg jest bolesny?

Zabieg usuwania znamion jest dla pacjenta całkowicie bezbolesny i komfortowy dzięki zastosowaniu znieczulenia miejscowego. Przed przystąpieniem do rozpoczęcia procedury medycznej konieczne jest odpowiednie przygotowanie pacjenta. W tym celu w Centrum Medycznym Galmedic odbywa się specjalistyczna konsultacja lekarska. Podczas niej lekarz weryfikuje istnienie wskazań do usuwania znamion i eliminuje ewentualne przeciwwskazania. Bierze pod uwagę również możliwość zastosowania innych metod leczniczych.

Następnie przystępuje do wydzielenia pola operacyjnego na skórze pacjenta. Konieczne jest jego oczyszczenie i dezynfekcja. Po znieczuleniu skóry może wykonać cięcie chirurgiczne z wykorzystaniem skalpela. Za jego pomocą wycina całe znamię, usuwając je z podłoża. Na skórze nie zostaje żadna część chorobowo zmienionej tkanki. Co więcej, pobrany wycinek zawiera około milimetrowy margines zdrowej tkanki. Dzięki temu można przekazać go do badania histopatologicznego. Po zabiegu na skórze pacjenta pozostaje niewielka rana. Chirurg zszywa ją za pomocą nici chirurgicznych. Na szwy zakłada jałowy opatrunek. Jego rolą jest zabezpieczenie rany przed zabrudzeniem i uszkodzeniem. Proces gojenia jest szybki i zwykle przebiega bez powikłań. W miejscu rany w ciągu kilku tygodni po zabiegu powstaje mało widoczna blizna. Jest ona estetyczna i zwykle osiąga mniejsze rozmiary, niż miało je wycięte znamię.

W Częstochowie chirurgiczne usuwanie znamion skórnych oferują specjaliści Centrum Medycznego Galmedic. Z ofertą placówki zapoznasz się, klikając link: https://czestochowa.galmedic.pl/uslugi/usuwanie-znamion/.

Zalety chirurgicznego wycięcia znamion – leczenie zmian łagodnych i czerniaka (nowotworu złośliwego skóry)

Usuwanie znamion metodą chirurgiczną cieszy się rosnącym zainteresowaniem pacjentów głównie ze względu na swoją uniwersalność i kompleksowość. Należy jednocześnie do najskuteczniejszych metod leczenia zmian skórnych. Zapobiega ich odrastaniu, a więc i nawrotom chorób skóry. Za jego pośrednictwem możliwe jest usuwanie zarówno łagodnych zmian barwnikowych, jak i leczenie groźnych dla zdrowia i życia zmian nowotworowych. Działania te niemożliwe są z użyciem lasera, który uszkadza komórki zmienione chorobowo, uniemożliwiając ich dokładne zbadanie. Podejrzane diagnostycznie zmiany skórne można zatem usunąć za pomocą chirurgii. W trakcie zabiegu możliwe jest usunięcie kilku zmian skórnych, zależnie od ich lokalizacji i rozmiaru. Szczegóły wykonania likwidacji zmian skórnych ustala się indywidualnie z każdym pacjentem, oceniając jego potrzeby i preferencje. Każdy zabieg wykonuje się w warunkach ambulatoryjnych, gabinetowych lub klinicznych.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 28 marca 2024