Radio Jura Home

Gramy dla Was od 10 lat • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Usługi asystenckie czekają. Są jeszcze do wykorzystania zasoby i fundusze przed końcem roku

Facebook Twitter

Jeszcze są miejsca i fundusze do wykorzystania. Ciągle mimo kończącego się roku można skorzystać z usług asystenckich dla osób niepełnosprawnych w Częstochowie. Są finansowane z ministerialnych zasobów, a w imieniu samorządu na naszym terenie opiekę realizuje spółdzielnia socjalna.

fot. facebook.com/jasnezezmiana

Fachową pomocą służą przygotowani do tej roli specjaliści:

Możemy skorzystać z takiej formy pomocy dość już rozpropagowanej przez inne instytucje, ale także przez nas – mówię o programie „Asystent osoby niepełnosprawnej”. Chciałbym bardzo serdecznie zaprosić osoby niepełnosprawne, szczególnie posiadające orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności do skorzystania z bezpłatnych usług asystenckich w ramach resortowego programu Ministra Rodziny i Polityki Społecznej przy współpracy z Urzędem Miasta w Częstochowie, który pozyskał środki na te cele. Chcemy zachęcić do skorzystania z tej formy pomocy

– mówi Grzegorz Kołek, pełnomocnik Spółdzielni Socjalnej „Jasne, że zmiana” w Częstochowie. Warto się pospieszyć i skorzystać z ułatwień na co dzień. Niewykorzystane w programie środki trzeba będzie zwrócić:

W naszym mieście objętych tą formą pomocy zostało już około 180 osób niepełnosprawnych. Celem jest wprowadzenie usług asystenta jako formy ogólnodostępnego wsparcia dla osób niepełnosprawnych. Pomoc asystenta w szczególności będzie polegać na pomocy przy codziennym wyjściu, powrocie do domu, pomocy w dojazdach do wybranych przez uczestnika miejsc jak np. praca, szkoła, kościół, placówki służby zdrowia, placówki rehabilitacyjne, a także pomocy przy robieniu zakupów, wizyt lekarskich, w załatwianiu spraw urzędowych. Przede wszystkim pomaganie przy sprawach dnia codziennego.

Osoby niepełnosprawne, które już w tym roku zostały objęte działaniami asystentów, zapewne będą miały szansę na uczestnictwo w programie też w kolejnym roku:

Do końca roku możemy objąć usługami asystenckimi jeszcze znaczną grupę osób, więc gorąco zachęcamy. Projekt jest przewidziany do realizacji do końca roku i mamy jeszcze wolne miejsca do wykorzystania. Mamy informacje, że będzie on kontynuowany w przyszłym roku, a Urząd Miasta w Częstochowie będzie występował i ubiegał się o tę dotację, a my – mam nadzieję – będziemy ich realizatorem jak dotychczas

– dodaje Grzegorz Kołek ze Spółdzielni Socjalnej „Jasne, że zmiana”.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 3 lipca 2022