Radio Jura Home

Moje Miasto Moje Radio • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Urzędnicy uwolnieni od zarzutów Centralnego Biura Antykorupcyjnego

Facebook Twitter

Byli członkowie kierownictwa Zarządu Dróg oraz Oczyszczalni „Warta” nie trafią za kratki.

Częstochowski sąd umorzył postępowanie w sprawie oszustw i przestępstw korupcyjnych, które miały zostać popełnione w trakcie budowy węzła łączącego Al. Jana Pawła II z DK1:

Do Sądu Okręgowego w Częstochowie, w dniu 28 października 2019 roku, wpłynął akt oskarżenia przeciwko pięciu osobom. Dwie z nich to byli członkowie zarządu Miejskiego Zarządu Dróg i Transportu, kolejne dwie to osoby z zarządu Oczyszczalni Ścieków „Warta” oraz jeden przedsiębiorca spoza Częstochowy. Wszyscy oni oskarżeni byli o przestępstwo doprowadzenia Gminy Miasto Częstochowa do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w kwocie ponad 200 000 złotych, w niektórych przypadkach także o niedopełnienie obowiązków służbowych, tam gdzie dotyczyło to funkcjonariuszy publicznych. Postanowieniem z 2 marca Sąd Okręgowy w Częstochowie umorzył postępowanie w tej sprawie i kosztami postępowania obciążył Skarb Państwa.

Jak sąd uzasadnia umorzenie postępowania?

Sąd umorzył postępowanie na podstawie art. 17 § 1; 2),3), czyli częściowo uznał, że w czynie zarzuconym oskarżonym nie ma znamion czyny zabronionego i częściowo uznał, że szkodliwość społeczna tego czynu jest znikoma. Sąd uznał, że nie doszło w tym przypadku do wyczerpania znamion przestępstwa oszustwa, czyli podstawowego czynu zarzucanego oskarżonym, ponieważ dla bytu przestępstwa oszustwa potrzebne jest działanie celowe, prowadzące do doprowadzenia innej osoby do niekorzystnego rozporządzenia mieniem i w ocenie sądu to znamię, nie zostało spełnione.

– powiedział nam Dominik Bogacz, rzecznik Sądu Okręgowego.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 1 czerwca 2020