Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Urzędnicy Częstochowskiego Centrum Świadczeń sprawdzają, czy należy się nam dodatek węglowy

Facebook Twitter

Pracownicy Częstochowskiego Centrum Świadczeń mają przeprowadzać kontrole w domach w zakresie palenisk. Znowelizowana ustawa dotycząca dodatku węglowego obliguje do tego urzędników.

fot. czestochowa.pl

Wedle tych zapisów muszą dokonać kontroli, gdy zachodzi podejrzenie poświadczenia w deklaracji nieprawdy:

Lidia Czuma-Imiołczyk: Deklaracja do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków została złożona po 11 sierpnia, czyli wtedy kiedy obowiązywała już ustawa o wypłacie dodatku węglowego. Ta ustawa weszła w życie 12 sierpnia i wtedy masowo osoby zaczęły składać korekty tych deklaracji zmieniając źródła ciepła, najpierw był gaz, ogrzewanie elektryczne, a po 12 sierpnia zaczęto te deklaracje zmieniać na urządzenia, które są opalane węglem. W takim przypadku musimy dokonać sprawdzenia.

Jak informuje Lidia Czuma-Imiołczyk, Dyrektor Częstochowskiego Centrum Świadczeń, urząd dokonuje również kontroli domów, gdy na jeden adres zostały złożone dwa lub więcej wnioski o dodatek węglowy:

Lidia Czuma-Imiołczyk: Musimy dokonać weryfikacji, pojechać na wywiad i sprawdzić, czy pod tym adresem faktycznie znajdują się dwa niezależne budynki, nawet jeżeli one są opalane jednym urządzeniem, to jeżeli stwierdzimy, że są tam dwa niezależne gospodarstwa, sporządzamy notatkę, sprawdzamy, czy jest kuchnia, łazienka, pokój i wtedy na podstawie naszego wywiadu przyznać możemy dodatek węglowy.

Przeprowadzane przez CCS kontrole często wykazują nieprawidłowości. Aktualnie w Częstochowie jest 700 takich spraw. W ponad 300 punktach wywiad już przeprowadzono. Zdarza się, że niektóre osoby składające wnioski o dodatek węglowy, myliły się w deklaracjach:

Lidia Czuma-Imiołczyk: Zdarzają się przypadki, że osoby poskładały np. wnioski na lokale, których nie zamieszkują. Są to lokale gospodarcze lub pustostany. Wcześniej nie było takiej możliwości weryfikacji, dopiero teraz na podstawie tych wywiadów można stwierdzić, że dodatek jest niestety nienależny. To wszystko będzie weryfikowane. Nawet jeżeli dodatek został wypłacony, będzie podlegał weryfikacji i jeżeli jest nienależny będzie musiał być zwrócony

– podsumowuje Lidia Czuma-Imiołczyk, dyrektor Częstochowskiego Centrum Świadczeń.

Zobacz także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj