Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Urząd Miasta w Częstochowie z bezpłatnymi programami profilaktyki zdrowotnej

Facebook Twitter

Miasto zachęca częstochowian do skorzystania z bezpłatnych programów profilaktyki zdrowotnej. Są wymierzone między innymi w walkę z nowotworami.

Urząd Miasta w Częstochowie z bezpłatnymi programami profilaktyki zdrowotnej
fot.pixabay.com

Jak mówi Marcin Breczko z częstochowskiego magistratu, jeden z nich dotyczy wczesnego wykrywania zmian nowotworowych w rodzinach o zwiększonym ryzyku zapadania na takie choroby:

Marcin Breczko: Z tego programu mogą skorzystać zameldowane w Częstochowie kobiety od 25 do 50 roku życia. Kobiety, które spełniają kilka kryteriów, jak np. występowanie w rodzinie zachorowań na raka piersi przed 40-stym rokiem życia lub nowotwór u co najmniej dwóch osób z rodziny. Wszystkimi tymi kryteriami można się zapoznać choćby na stronie miasta Częstochowy albo po prostu skontaktować się z realizatorami programu.

Wystarczy skontaktować się z podmiotami, które prowadzą te programy na zlecenie samorządu. Jak przestrzegają Amazonki, lekarze i hospicjum, dużo częściej złośliwe nowotwory pojawiają się w rodzinach wysokiego, dziedzicznie uwarunkowanego ryzyka. Dlatego różne instytucje w Częstochowie przygotowują dalsze działania informacyjno-profilaktyczne z myślą o mieszkańcach:

Marcin Breczko: Częstochowskie Amazonki namawiają do badań profilaktycznych m.in. podczas marszu różowej wstążki. Planują też debatę o zdrowiu i jej tematem będzie wczesna profilaktyka onkologiczna i walka z nowotworami. Oba te wydarzenia zaplanowane są na jesień. Z kolei Hospicjum Dar Serca przygotowuje dni otwarte, podczas których będzie można skorzystać z konsultacji ze specjalistami profilaktyki onkologicznej, ze szczególnym uwzględnieniem raka piersi. Te dni otwarte, są także planowane są na jesień tego roku.

Program wczesnej profilaktyki onkologicznej – przeznaczony zarówno dla kobiet jak i mężczyzn, realizują Stowarzyszenia „Częstochowskie Amazonki” i Hospicjum „Dar Serca”. Informował Marcin Breczko z częstochowskiego magistratu.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj