Upominajmy się o paragony- radzą pracownicy skarbówki, poza tym zachowajmy paragon za towary czy usługi
Upominajmy się o paragony, kupując lody nad morzem, czy płacąc za surfowanie na desce. Wakacje to okres największych nadużyć w kwestii przyjmowania płatności, szczególnie że często kupujemy towary lub płacimy za usługi na wyjeździe.
Upominajmy się o paragony!
Zdarza się, że mamy potem utrudnione dochodzenie swoich roszczeń jako konsumenci bez posiadanego paragonu:
Grzegorz Hoinka: Zawsze powinniśmy się upominać o paragon, ponieważ każdemu z nas powinno zależeć na tym, aby istniała uczciwa konkurencja między przedsiębiorcami, bo tak jak wspominałem, osoba, która nie rozlicza tego, stawia się w lepszej sytuacji niż ten przedsiębiorca, który rozlicza się z każdej złotówki, sumiennie rozlicza podatki, odprowadza je do budżetu państwa.
Mówił naczelnik I Urzędu Skarbowego w Częstochowie. Paragon warto zachować przynajmniej na czas obowiązywania gwarancji, a jeszcze lepiej zrobić wydrukowi zdjęcie, zanim wyblaknie:
Radio Jura: Powinniśmy zachować paragony papierowe, przez ten okres, kiedy jest obowiązująca gwarancja.
Grzegorz Hoinka: Warto zachowywać, ten paragon w różnym stopniu ulega degradacji, czasami zdarzało się też, że wykonywałem fotokopię tego paragonu, jeżeli była konieczność, żeby on te dwa lata faktycznie, czyli na okres, chociażby gwarancji jakiegoś sprzętu, chyba że otrzymamy go w wersji elektronicznej, taka również jest możliwość.
Skarbówka przypomina ponadto sklepikarzom, właścicielom punktów usługowych i ich pracownikom o konieczności wydawania paragonu. Za omijanie przepisów grożą finansowe sankcje. Przedsiębiorca, który nie wydaje paragonów, może zapłacić wysoką grzywnę:
Grzegorz Hoinka: Podlega karze grzywny, ponieważ jest to wykroczenie skarbowe. W tym momencie grzywna może być w formie nałożona mandatu karnego w kwotach od 430 złotych do 21 500 złotych- czyli jest to naprawdę wysoka kwota. To może być dotkliwa kara. Dotyczy ona każdej osoby, która obsługuje kasę fiskalną, zarówno jest to właściciel, czy też pracownik zatrudniony w danym miejscu, które jest upoważnione do obsługi kasy fiskalnej.
Z naczelnikiem I Urzędu Skarbowego przy ul. Filomatów – Grzegorzem Hoinką rozmawiał Mariusz Osyra. Tylko podczas jednego lipcowego weekendu w powiecie myszkowskim oraz częstochowskim Krajowa Administracja Skarbowa nałożyła kilkanaście kar finansowych za niewydawanie klientom paragonów. Łącznie na kwotę kilkudziesięciu tysięcy złotych.
Czytaj także: