StartWiadomości

Upały w Częstochowie. Sąd skraca godziny pracy, ale swoje sprawy załatwicie normalnie!

Pracodawca musi pamiętać, że jego obowiązkiem jest zapewnienie pracownikom odpowiednich warunków pracy, m. in. dostępu do zimnych napojów. Z kolei pracownicy według prawa mogą odmówić wykonywania obowiązków służbowych. Mowa o młodocianych czyli takich między 16 a 18 rokiem życia oraz tych, dla których praca w upale może być zagrożeniem dla życia i zdrowia. W tych przypadkach pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikowi temperaturę adekwatną do rodzaju wykonywanej pracy.

Przyjmuje się, że nieodpowiednia do pracy jest temperatura przekraczająca 26 stopni Celsjusza dla ciężkich prac, określanych ustawowo jako praca w szczególnych warunkach. Dla średnio ciężkich prac fizycznych w hali termometry nie powinny pokazywać więcej niż 28 stopni. Z kolei w pracy biurowej, taką barierą jest 30 kresek na termometrze – pamiętajcie jednak, że mowa o temperaturze wewnątrz budynku, a nie za oknem.

Państwowa Inspekcja Pracy Oddział w Częstochowie. ul. Kisielewskiego 18/28B, 42-215 Częstochowa. tel.: 34 34 361 23 00. fax: 34 361 28 13.

Zostaw komentarz