Radio Jura Home

Gramy dla Was od 10 lat • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Upalne dni nad wodą, uważajmy! Są już ofiary w tym roku na Śląsku

Facebook Twitter

Uważajcie nad wodą, bo to akweny wybieramy najchętniej na miejsca wypoczynku w mieście i poza nim w tak upalne dni. Pogoda zdecydowanie sprzyja kąpielom, ale niestety część osób wcześniej raczy się alkoholem, nie najlepiej jest też z naszymi umiejętnościami pływackimi.

fot. Pixabay

Co w takie upały radzi specjalista?

Pierwsza i podstawowa rzecz po wylegiwaniu się na słońcu, nie wchodzić od razu do wody. Leżąc na plaży w takim upale powinniśmy mieć czapkę na głowie. Przed wejściem do wody, jeżeli nie ma pryszniców, wejść trochę do wody, ochlapać się, schłodzić organizm i dopiero wchodzić do wody

– przestrzega Krzysztof Zbrojkiewicz z częstochowskiego WOPR-u. Tylko w tym roku w naszym województwie woda pochłonęła już 8 ofiar. Większość z nich była pod wpływem alkoholu. Jak wynika ze statystyk tragicznych zdarzeń, najczęściej toną mężczyźni w wieku od 23 do 75 lat:

Wiele osób na pewno przecenia swoje możliwości. Rzecz podstawowa – omińmy wszelkie alkohole, nie kupujmy nawet jak są w pobliżu, nie pokazujmy tego dzieciom. Wysokie temperatury też bardzo źle wpływają.

Radio JURA: Wybieramy te miejsca, gdzie jest opieka ratownika.

Najlepiej. W razie czego jest ktoś, kto może udzielić pomocy

– dodaje w rozmowie Mariusza Osyry – Krzysztof Zbrojkiewicz z Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Częstochowie. Ratownicy są obecni na letnich kąpieliskach w mieście i poza nim, zarówno w Parku Lisiniec, jak i przy Dekabrystów. Taką opiekę na otwartej pływalni mają też m.in. pływacy w Żarkach.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 29 maja 2022