Upał za oknami. Dlaczego uruchamiają się czujki czadu? Wczoraj w Częstochowie interweniowano kilkadziesiąt razy
Za oknami upał, notorycznie uruchamiają się czujki tlenku węgla. Z tego powodu w woj. śląskim tylko minionej doby (10/11.07) strażacy interweniowali blisko 200 razy. Poszkodowane zostały cztery osoby.
Dlaczego uruchamiają się czujki czadu?
Najwięcej zgłoszeń odnotowano w Częstochowie i powiecie częstochowskim, czujka wykryła tlenek węgla w kilkudziesięciu mieszkaniach. Mimo wysokiej temperatury nadal jesteśmy narażeni na zatrucie czadem, podkreśla rzecznik Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie. Jak mówi Paweł Liszaj- to zagrożenie całoroczne:
Paweł Liszaj: Przekonaliśmy się o tym dniu wczorajszym, gdzie strażacy interweniowali 38 razy przy pomiarze stężenia tlenku węgla. Najczęściej źródłem emisji czadu w okresie letnim są łazienkowe piecyki gazowe z otwartą komorą spalania. Wysoka temperatura na zewnątrz zakłóca prawidłową cyrkulację powietrza w naszych mieszkaniach, dlatego bardzo ważne jest otwieranie okien i wietrzenie pomieszczeń.
Pamiętajcie, tlenek węgla nie jest groźny jedynie zimą. Trzeba być czujnym przez cały rok, dodaje mł.bryg. Paweł Liszaj:
Paweł Liszaj: Zachęcamy do montażu czujników tlenku węgla w pomieszczeniach. Powstający w wyniku półspalania przy niedostatecznej ilości tlenu niedostosowanej do procesu spalania w wyniku utleniania węgla powstaje tlenek węgla oraz woda i tu właśnie szczelnie zamknięte okna i zakłócona praca wentylacji przy wysokich temperaturach na zewnątrz sprawia, że tlenek węgla może wydostawać się poza komorę spalania do naszych mieszkań i stanowić dla nas zagrożenie.
Chcąc zabezpieczyć siebie i swoich bliskich niezbędne jest doroczne serwisowanie urządzeń gazowych oraz wyposażenie mieszkania w czujnik tlenku węgla.
Czytaj także: