Ulicą Mirowską przejedziemy dopiero w połowie grudnia
Od czwartku (7.10) jeszcze większe utrudnienia na Rakowie. Rusza budowa nowego obiektu w miejscu starej estakady. Obowiązuje tam zmieniona organizacja ruchu. Są m.in. zwężenia Alei Pokoju i ulicy Jagiellońskiej. Równocześnie prowadzone są prace w centrum Częstochowy. Zamknięty przejazd przez ulicę Mirowską mocno daje się już we znaki kierowcom. Do kiedy tutaj potrwają utrudnienia?
Prace przy modernizacji ulicy Mirowskiej prowadzone są na odcinku od ul. Nadrzecznej do ul. Faradaya wraz z przebudową mostu nad Wartą i przebudową ulicy na wysokości wiaduktu nad aleją Wojska Polskiego. I uwaga ta inwestycja ma zakończyć się w połowie grudnia. Optymistyczna informacja jest taka, że w przypadku samego mostu, prace są w zasadzie na ukończeniu, ta część ma być gotowa w ciągu najbliższych tygodni. Przypomnę jeszcze, że Ulica Mirowska na przebudowywanym odcinku jest nadal cały czas zamknięta, ale wykonawca inwestycji umożliwił dojazd do Miejskiego Szpitala Zespolonego, Szkoły Podstawowej nr 22 oraz Tauronu – od strony ul. Faradaya. Przez most nad Wartą jadąc od strony centrum – pozostawiony jest jedynie przejazd awaryjny dla karetek i przejście dla pieszych na drugą stronę po północnej stronie mostu.
Zakres inwestycji obejmuje m.in. rozbiórkę nawierzchni jezdni i chodników, krawężników, znaków drogowych, przebudowę, renowację i budowę odwodnienia układu drogowego, przebudowę wodociągu, przebudowę i budowę oświetlenia, wykonanie warstw konstrukcyjnych nawierzchni jezdni wraz ze skrzyżowaniami, chodników, dróg rowerowych, miejsc postojowych, zatoki autobusowej, peronów autobusowych i zjazdów do terenów przyległych, przebudowę mostu przez rzekę Wartę, wykonanie oznakowania poziomego i pionowego oraz roboty związane z zielenią.
Przypomnijmy, że objazd jest poprowadzony ulicami: Mirowską, Srebrną, Drogowców do węzła aleja Wojska Polskiego – al. Jana Pawła II i dalej – al. Jana Pawła II poprzez rondo Trzech Krzyży do ul. Warszawskiej aż do ul. Mirowskiej w jednym kierunku, a w przeciwnym – ulicami: Nadrzeczną do Ronda Trzech Krzyży i dalej al. Jana Pawła II do węzła „al. Wojska Polskiego – al. Jana Pawła II” przez ulice: Drogowców i Srebrną do Mirowskiej.
Koszt zadania to 10,5 mln zł. Częstochowa zdobyła na tę inwestycję ponad 7,6 mln zł dofinansowania z rezerwy ogólnej budżetu państwa.