Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Ukraińcy planujący powrót do swojego kraju powinni poinformować o tym ZUS

Facebook Twitter

Obywatele Ukrainy muszą poinformować ZUS o swoim wyjeździe z Polski. Często gubią się w gąszczu krajowych przepisów, a tymczasem urząd przypomniał uchodźcom, że w związku z wypłacanymi dla nich w świadczeniami, mają też obowiązki.

Co ich obowiązuje?

Beata Kopczyńska: Poinformować o wyjeździe cudzoziemcy mogą przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS wysyłając pismo na formularzu. Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma narzędzia, aby sprawdzić, czy dana osoba opuściła nasz kraj. Cudzoziemiec, który pobiera świadczenia dla rodzin i nie poinformuje o swoim wyjeździe, będzie musiał oddać nienależnie pobrane środki wraz z odsetkami. ZUS weryfikuje legalny pobyt w Polsce obywateli Ukrainy zarówno na etapie przyznawania świadczeń, jak i w dowolnym momencie w trakcie okresu świadczeniowego.

Część z uchodźców również z naszego regionu zdecydowała się faktycznie na powrót. Ukraińcy, którzy złożyli wniosek o 500+ lub o Rodzinny Kapitał Opiekuńczy a teraz planują wyjazd z Polski, powinni poinformować o tym Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Wszystko dlatego, że zgodnie z przepisami wyjazd obywatela Ukrainy z Polski powyżej 1 miesiąca oznacza, że traci prawo do legalnego pobytu.

Beata Kopczyńska: Konsekwencją utraty prawa do legalnego pobytu w Polsce jest utrata przez niego prawa do świadczeń dla rodzin, dlatego ważne jest, aby obywatele Ukrainy, którzy złożyli wniosek o świadczenie dla rodzin i planują wyjazd z Polski, poinformowali o tym Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Szczegółowa instrukcja, jak to zrobić, znajduje się na stronie internetowej ZUSu, w tym także w języku ukraińskim

– instruowała obcokrajowców na terenie województwa śląskiego, rzecznik ZUSu Beata Kopczyńska.

 

Zobacz także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 2 czerwca 2023