Radio Jura Home

Gramy dla Was od 10 lat • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Ukraińcy już mogą wnioskować o rodzinny kapitał opiekuńczy na dzieci, informuje częstochowski ZUS

Facebook Twitter

ZUS w Częstochowie informuje o kolejnych świadczeniach, z których mogą skorzystać już przebywający u nas wojenni uchodźcy z Ukrainy. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami rządowymi, mogą wnioskować o Rodzinny Kapitał Opiekuńczy.

Wniosek jest dostępny na platformie usług elektronicznych ZUS.

Świadczenie przyznawane jest na drugie i kolejne dziecko w rodzinie w wieku od 12 do 35 miesiąca życia. Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie przyznawał i wypłacał dodatkowe wsparcie obywatelom Ukrainy, którzy przybyli do Polski po 23 lutego w związku z działaniami wojennymi. Rodzice mogą otrzymać nawet do 12 tys. złotych. Rodzic dziecka może zdecydować, czy chce otrzymywać świadczenie w wysokości 500 zł przez 24 miesiące, czy w wysokości 1000 zł przez 12 miesięcy.

Aby otrzymać świadczenie obywatele Ukrainy muszą złożyć prawidłowo wypełniony wniosek

– informuje Beata Kopczyńska. Jest już dostępny w języku ukraińskim i przeznaczony specjalnie dla rodziców zza wschodniej granicy:

Zakład Ubezpieczeń Społecznych udostępnił obywatelom Ukrainy, którzy przybyli do Polski w związku z działaniami wojennymi, specjalny wniosek o Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, który jest dostępny także w języku ukraińskim. Ważne, by taki wniosek prawidłowo wypisać. Bezbłędne złożenie wniosku pozwoli na automatyczną jego obsługę i skróci czas przyznawania świadczenia przez ZUS. Niezbędny jest polski numer identyfikacyjny PESEL rodzica, ale też PESEL dziecka, na które składany jest wniosek

– instruuje ukraińskich rodziców rzecznik ZUS-u Beata Kopczyńska. O szczegóły odnośnie tego świadczenia można pytać w siedzibie zakładu przy ul. Dąbrowskiego 43/45.

 

Zobacz także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj