Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

UJD ma nowoczesne Laboratorium Badań Środowiskowych i Nowych Materiałów

Facebook Twitter

8 mln 300 tys. złotych kosztowało nowoczesne laboratorium, które zaprezentował Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza w Częstochowie. Laboratorium Badań Środowiskowych i Nowych Materiałów powstało na Wydziale Nauk Ścisłych, Przyrodniczych i Technicznych w budynku przy al. Armii Krajowej 13/15.

fot. ujd.edu.pl

To jedna z najważniejszych jednostek badawczych UJD. Laboratorium przeznaczone będzie zarówno do prowadzenia projektów naukowych, ale też do wspierania biznesu:

– oprowadzał nas dr Tomasz Girek, zastępca kierownika laboratorium. Naukowcy UJD od lipca współpracują już ze sferą biznesu.

fot. ujd.edu.pl

Unikatowe na skale kraju wyposażenie laboratorium przyciąga przedsiębiorców, którzy mogą prowadzić tu różnego rodzaju badania:

Wyposażenie laboratorium pozwala na prowadzenie kompleksowych, innowacyjnych badań także. m.in. z produkcji i przetwarzania materiałów:

– dodaje dr Tomasz Girek z UJD. O możliwość uruchomienia nowoczesnego laboratorium, władze uniwersytetu zabiegały od 2014 roku. Wtedy powstał projekt i złożono pierwsze wnioski o dofinansowanie. Remont pracowni, w której powstało laboratorium ruszył w 2020 roku:

– podkreśla prof. UJD Wojciech Ciesielski, kierownik laboratorium Koszt inwestycji to 8,3 mln złotych, z czego 4 mln 381 tys zł to środki z Unii Europejskiej. 2 mln 2 tys zł dotacji przekazało Ministerstwo Edukacji i Nauki, 1,8 mln zł pochodzi z budżetu Uniwersytetu. Aparatura naukowo-badawcza.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 22 maja 2024