Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Udało się w Częstochowie zadbać o ptaki, owady, a nawet o nietoperze

Facebook Twitter

W ochronę zwierząt na naszym terenie zaangażowali się sami mieszkańcy, którzy w ostatniej edycji Budżetu Obywatelskiego zaproponowali projekty związane z szeroko rozumianą ekologią.

fot. designerpoint / pixabay.com

Mamy już tego efekty, podsumowuje Urząd Miasta:

Pomysły, które pojawiają się, zwłaszcza w tych nowszych odsłonach Budżetu Obywatelskiego rzeczywiście świadczą o sporej świadomości ekologicznej. W parku między ulicą Pustą, a ulicą Iglastą pojawiły się domki dla owadów zapylających. Domki zwabiają owady w takie miejsca, pomagają im przetrwać chłodniejsze dni. W zamian chronią je przed szkodnikami, pomagają roślinom wytwarzać owoce. Montaż takich domków to niewielki koszt, bo 2500 zł.

– zauważa Marcin Breczko, z biura prasowego częstochowskiego magistratu. Oprócz korzystnych dla środowiska domków dla owadów, częstochowianie zgłosili, a następnie przegłosowali również budowę kolejnych budek dla ptaków i dla nietoperzy:

W parku przy ulicy św Barbary powstały budki dla nietoperzy i ptaków. Są to kolejne zwierzęta, które warto zapraszać na obszary miejskiej zieleni. Takie skrzynki są dla nietoperzy przejściowym schronieniem podczas przelotów między kryjówkami zimowymi i letnimi. Przebywają tam również kolonie tych ssaków. O zaletach licznej obecności ptaków w Częstochowie chyba też nikogo nie trzeba przekonywać. Budki dla ptaków i nietoperzy powstały kosztem nieco ponad 6000 zł. W całym śródmieściu naszego miasta, wkrótce będzie łącznie 180 budek dla ptaków i 80 dla nietoperzy.

– dodaje Marcin Breczko z biura prasowego w UM Częstochowy. Realizacje wymyślone przez mieszkańców w Budżecie Obywatelskim udało się sfinalizować przed końcem grudnia ubiegłego roku.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj