Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Udało się ustalić kształt nowej sieci szkół po reformie

Facebook Twitter

Dopiero drugie podejście wczoraj (23.02.) przyniosło decyzje. 22 radnych poparło prezydencki projekt sieci szkół w Częstochowie z wygaszanymi gimnazjami, który będzie obowiązywał po wakacjach.

Tylko jedno z dziś funkcjonujących gimnazjów nie zostanie przekształcone w inną placówkę. Przeciwni byli Mieszkańcy Częstochowy. Grupa radnych przygotowała alternatywny projekt.

Relacjonował nam radny Marcin Maranda. Projekt włączony do wczorajszego porządku obrad nie zyskał jednak poparcia reszty rady. Udało się wypracować kompromis i przekonać Radę Miasta do projektu wiceprezydenta Ryszarda Stefaniaka. Ostatecznie Gimnazjum nr 7 przekształci się w Szkołę Podstawową nr 7, a Gimnazjum nr 9 w Szkołę Podstawową. Zakończy działalność tylko Gimnazjum nr 17 im. Huberta Wagnera. Wcześniej przed głosowaniem na sali toczyła się gorąca dyskusja…

Mówili radni: Krzysztof Świerczyński, Justyna Kielesińska, Krystyna Stefańska i przewodniczący rady Zdzisław Wolski. Samorządy mają ostatecznie czas do końca marca na przyjęcie uchwał w sprawie dostosowania sieci szkół do dokonanej przez rząd reformy oświaty. O pośpiechu i zamieszaniu mówili radni wszystkich klubów.

Powiedział nam radny Piotr Wrona. Zasadniczym problemem są koszty reformy: przygotowanie placówek, wyposażenie nowych pracowni w podstawówkach, odtworzenie stołówek, wreszcie problem nadmiaru nauczycieli w Częstochowie…

Koszty wylicza wiceprezydent Ryszard Stefaniak. Według szacunków pracy może zabraknąć u nas nawet dla 180 nauczycieli.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 28 maja 2023