Uczniowie z Ukrainy: 250 uczniów w nowym roku szkolnym w częstochowskiej oświacie
W Częstochowie w nowym roku szkolnym przybyło ok. 250 uczniów z Ukrainy. Skąd taka zmiana? Być może wreszcie komplet dzieci i młodzieży przybyłych do miasta zza wschodniej granicy, zasilił szkolne placówki. Jest to zapewne następstwem wprowadzenia od września obowiązku szkolnego, który objął właśnie dzieci ukraińskie.
Uczniowie z Ukrainy
Statystyki uczniów w naszych szkołach przejrzał naczelnik z Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Częstochowy:
Rafał Piotrowski: W czerwcu mieliśmy około 1300 uczniów z Ukrainy na poziomie przedszkoli, szkół podstawowych, ponadpodstawowych. W okresie wakacyjnym mamy powiązanie dodatkowej pomocy społecznej dla obywateli Ukrainy z obowiązkiem nauki, co dało efekt około 250 uczniów, którzy zostali przyjęci w okresie lipca i sierpnia do szkół.
Teraz celem naszej oświaty jest, aby grono ok. 250 młodych osób lepiej zasymilowało się ze społecznością w podstawówkach i szkołach średnich:
Rafał Piotrowski: Grupa uczniów w naszych częstochowskich placówkach się powiększyła, myślę że to dobrze, żeby nie pozostawali poza jakimkolwiek system edukacyjnym, to też jest bardzo ważne, żeby weszli do szkół, spotykali się też ze swoimi rówieśnikami. Jeśli chodzi o opiekę nad dziećmi ukraińskimi, to tutaj mamy ze szkołami podstawowymi i ponadpodstawowymi dobrze przepracowane.
Dzieci ukraińskie od 1 września zostają objęte obowiązkiem szkolnym, zapowiadał jeszcze przed wakacjami resort edukacji. Częstochowskie placówki od początku wojny, gdy zaczęli pojawiać się u nas imigranci z Ukrainy, stworzyły odpowiednie warunki do tworzenia polsko-ukraińskich klas. Czy to dobrze działające rozwiązanie?
Rafał Piotrowski: Myślę, że działa, mamy asystentów międzykulturowych, najczęściej asystentami międzykulturowymi są nauczyciele ukraińscy, którzy trafili do Częstochowy. Pomagają zbudować relacje między domem rodzinnym czy rodzicami, uczniem, który czasami jest zagubiony, w kilku szkołach stworzono działy przygotowawcze, czyli 3 w szkołach podstawowych, 1 w szkole ponadpodstawowych.
Czytaj także: