Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Uczą się przekładać to co widzimy, na język zrozumiały dla niewidomych

Facebook Twitter

30 bibliotekarzy z województwa śląskiego bierze udział w szkoleniu z audiodeskrypcji. Dzięki nim biblioteki będą mogły zaoferować osobom niewidomym udział w spotkaniach poświęconych artystom. Przeszkoleni bibliotekarze pomogą również w zrozumieniu przedstawień teatralnych.

Co to jest audiodeskrypcja?
Audiodeskrypcja ang. audio description [AD] – słowny opis obrazów i treści wizualnych, umożliwiający osobom niewidomym i słabowidzącym zrozumienie i korzystanie z informacji, które z różnych względów mogą być dla nich niedostępne.

 

Kto to jest audiodeskryptor?
Audiodeskryptor lub Deskryptor – osoba opisująca widziany obraz osobom niewidomym i słabowidzącym. Tworzy i odczytuje opis tzw. skrypt lub na żywo odzwierciedla słowami widziany obraz.

 

Audio deskrypcja czy audiodeskrypcja?
Słowo audiodeskrypcja pisze się łącznie. Cząstka audio-, podobnie jak np. wideo-, wymaga takiej właśnie pisowni, por. podobne wyrazy obecne w słownikach: audiofilia, audiologia, audiotele.
– Mirosław Bańko, Poradnia Językowa PWN 

Audio- z łac. „słucham, słyszę” jest pierwszym członem wyrazów złożonych, wskazującym na związek z dźwiękiem, słuchem, słyszeniem’, np. audiofil, audiograf, audiogram, audiolog, audiometr… Podobnie jak w tych wyrazach, także w audiodeskrypcji pisownia cząstki audio- jest łączna z tym, co po niej następuje, czyli piszemy audiodeskrypcja.
– Prof. dr hab. Mirosław Skarżyński, Poradnia Językowa WPUJ

/www.audiodeskrypcja.pl/

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj