Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Uchwała preferująca dzieci z kompletem szczepień w przedszkolach miejskich, obroniona przez NSA

Facebook Twitter

Kilkuletnia walka o prawomocność uchwały odnośnie lepszych warunków naboru do przedszkoli, wreszcie zakończona. Sprawę od 2014 roku pilotuje radna częstochowska - Jolanta Urbańska, a dotyczy dzieci zaszczepionych.

fot. pixabay.com/kfuhlert

Dzieci, których rodzice złożą deklarację nt. obowiązkowych szczepień jakie posiada dziecko, uzyskają więcej punktów podczas rekrutacji.

Naczelny Sąd Administracyjny, ku mojej ogromnej radości, oddalił od kasacji wojewody śląskiego, czyli zatwierdził naszą częstochowską uchwałę. Nie ma ani słowa o tym, że dzieci niezaszczepione nie będą przyjmowane do przedszkoli. Natomiast jest jasno sformułowane, że jest bardzo wysoka punktacja preferująca dzieci zaszczepione, bo 22 pkt przy rekrutacji są dla dzieci, których oboje rodzice pracują, studiują bądź jest samotny rodzic, a na drugim miejscu są odbyte obowiązkowe szczepienia ochronne typu odra, ospa, polio, krztusiec, które od lat są w Polsce obowiązującymi.

Jak mówi wiceprzewodnicząca częstochowskiej Rady Miasta, wcześniejszy przepis przyjęty przez radnych, zakwestionowały służby wojewody śląskiego. Sprawa została skierowana jednak do Naczelnego Sądu Administracyjnego:

Za odbycie obowiązkowych szczepień jest 20 punktów preferencyjnych dla dziecka, z zaznaczeniem w uchwale bardzo jasne, że poza dziećmi, które ze względów zdrowotnych nie mogą być poddane obowiązkowi szczepień, są zwolnione z tego obowiązku. Naczelny Sąd Administracyjny stwierdził, że jest to negowanie istniejącego prawa. Prawo istnieje w Polsce od wielu, wielu lat i gdyby nie było obowiązku szczepień, mielibyśmy epidemie wszystkich dziecięcych chorób. Dzięki szczepieniom obowiązkowym ze społeczeństwa właściwie zniknęły pewne choroby.

Dzięki kasacji i decyzji NSA, uchwała częstochowskich radnych ma szansę wejść w życie już podczas najbliższej rekrutacji. Lokalny przepis stwarza preferencyjne warunki podczas naboru dla maluchów z kompletem szczepień. Dostaną się do przedszkoli łatwiej, dzięki zwiększonej punktacji:

Mam przed sobą wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego, który mówi, że nie ma już odwołania od tego wyroku. Zgodnie z harmonogramem, rozporządzeniem prezydenta miasta Częstochowy (takie rozporządzenie jest w gestii prezydenta), zapewne w styczniu, w momencie, kiedy będzie nowa rekrutacja do przedszkoli, częstochowskie dzieci będą przyjmowane zgodnie z tą uchwałą, czyli będą punktowane za odbyte szczepienia ochronne

– wyjaśniała wiceprzewodnicząca Rady Miasta Częstochowy – Jolanta Urbańska.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 26 lutego 2024