Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Ubywa miejsc pracy w mieście i powiecie

Facebook Twitter

Na początku roku stopa bezrobocia w Częstochowie wynosiła 3 procent. W połowie roku, już w czasach epidemii wzrosła do 4,1 proc.

Teraz mamy jeszcze wyższy wskaźnik bezrobocia, szczególnie dotkliwie widać to w powiecie częstochowskim.

Jeżeli chodzi o rzeczywisty wzrost stopy bezrobocia, no to licząc od lipca 2019 roku do lipca obecnego roku to mamy wzrostu ponad 1%. W mieście jak i w powiecie częstochowskim to bezrobocie wzrosło. To jest niepokojące – osiągamy praktycznie stopę bezrobocia z roku 2017. Obecnie Częstochowa to jest 4,1% a powiat 7.8%. 

7,8 proc. bezrobocia w powiecie częstochowskim oznacza faktycznie 3444 osób bez pracy, jak informuje wicedyrektor PUP – Marcin Biernat. W Częstochowie na koniec sierpnia w pośredniaku zarejestrowanych było 4561 mieszkańców. Wszystko wskazuje na to, że sytuacja będzie się pogarszać.

Póki co mamy też sporo zgłoszeń grupowych zwolnień, ale są jeszcze nie realizowane, bo ten okres od zgłoszenia do rzeczywistego zwolnienia pracownika to jest 3 miesiące. Ten wzrost będzie notowany wcześniej, no a poza tym jeszcze drugi element kończą się narzędzia wsparcia dla przedsiębiorców wynikające z tarczy antykryzysowej. Dużych wahnięć jeżeli chodzi o prace sezonowe nie widzieliśmy w sezonie. Było mniej osób zatrudnionych przy robotach sezonowych niż zwykle. To wynika z sytuacji gospodarczej. Prognozy są mało optymistyczne, jeżeli chodzi o stopę bezrobocia. 

– rozmawialiśmy z Marcinem Biernatem, zastępcą dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj