Radio Jura Home

Gramy dla Was od 10 lat • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

TZN kształci przyszłych mechaników lotniczych

Facebook Twitter

Techniczne Zakłady Naukowe stawiają na innowacje i nowoczesne kierunki kształcenia. Coraz większą popularnością w częstochowskiej szkole cieszy się profil dla przyszłych mechaników lotnictwa.

Są ogromne braki fachowców na rynku, a to nadal prężnie rozwijająca się branża. Szkoła zaktywizowała się na naborze uczniów do klasy z tą specjalnością…

Kierunek Technik Mechanik Lotniczy – absolwenci naszej szkoły już pracują w wielu firmach, również w dziale technicznym Aeroklubu Częstochowskiego. Uczy przyszłych mechaników lotniczych. Mam kontakt z branżą lotniczą i ta branża też ukierunkowuje, czego uczyć tych ludzi, wprowadza standardy, żeby absolwent po TZNie i absolwent po szkole w Rzeszowie mieli te same umiejętności i mógł pracować w firmie, która ma bazę w Rzeszowie, w Katowicach, czy w Gdańsku. 

– mówi Maciej Białek z częstochowskiego TZN-u. Przygotowanie uczniów do zawodu musi odbywać się według europejskich standardów, stąd nauka branżowego języka angielskiego i nowoczesnych rozwiązań technicznych oraz informatycznych dla lotnictwa…

Tak jak lotnictwo, ważnym jest język angielski i w naszej szkole technik mechanik lotniczy ma angielski zawodowy – instrukcje dużych statków powietrznych, język angielski podstawa.

Język branżowy techniczny?

Tak, dlatego w lotnictwie język angielski zawodowy, na innych kierunkach też uczymy tych branżowych języków obcych. W województwie śląskim jest 4 czy 5 szkół mają taki kierunek jak Technik Mechanik Lotniczy a firma z Rzeszowa potrzebuje już 400 osób na tę chwilę, która ma bazę w Pyrzowicach. 

– dodaje Maciej Białek, nauczyciel przedmiotów zawodowych lotniczych w Technicznych Zakładach Naukowych. Rozmawiał Mariusz Osyra.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 31 lipca 2021